BRUSEL, BRATISLAVA. List, ktorý by mal v pondelok odísť z Berlína do Bruselu, môže zmeniť viac, ako sa na prvý pohľad zdá. Môže ísť o ďalší krok ku koncu myšlienky Európy bez hraníc.
Nemecko, Rakúsko, Švédsko, Dánsko, Belgicko a Francúzsko v ňom žiadajú, aby mohli pokračovať v kontrolách na hraniciach, ktoré spustili pre utečeneckú krízu.
Kontroly zaviedli na základe Schengenskej dohody, ktorá vo výnimočných situáciách umožňuje ich obnovenie. Možné je tak len na mesiac, v kritických situáciách maximálne na osem mesiacov.

Z výnimky norma
Krajiny väčšinu kontrol zavádzali na jeseň, polrok sa im teda končí v týchto dňoch. Tento list teda znamená, že kritická situácia pre nich pokračuje a krajiny požadujú predĺženie kontrol o ďalší polrok. Z výnimočného stavu sa postupne stáva norma.
„Do Európy stále prichádza veľký počet utečencov a my musíme sledovať, kto do našej krajiny vstupuje cez nemecko-dánsku hranicu,“ povedala podľa portálu TheLocal.dk dánska ministerka pre migráciu Inger Stöjbergová. Povedala tiež, že pondelok osobne strávi na hranici a bude sledovať situáciu.
Dánska vláda už rozhodla, že kontroly predĺži o ďalších 30 dní, teda minimálne do 2.júna. Opatrenie je reakciou na obdobný krok susedného Švédska, ktoré sa týmto spôsobom rozhodlo znížiť vysoký počet migrantov.
Rozhodnutie Európskej komisie sa očakáva 12. mája. Kľúčové bude najmä to, či Grécko podľa komisie dostatočne posilnilo kontroly na vonkajšej hranici schengenského priestoru.
Práve nezvládnutie týchto kontrol a nekontrolovaný príchod utečencov bol totiž dôvodom na obnovenie kontrol. Ak komisia rozhodne, že Grécko si svoju „domácu úlohu“ nesplnilo, zrejme bude súhlasiť s predĺžením kontrol.
Európska komisia žiadosť štátov nekomentovala, no cez hovorkyňu Minu Andreevovú odkázala, že žiadosť je v súlade s plánom komisie zrušiť kontroly na hraniciach do konca decembra tohto roka. Ak by ich aj teda tentokrát predĺžila, podľa plánu by sa tak stalo naposledy.
Aj podľa nej je kľúčové Grécko. „Stále sú nedostatky, ktoré môžeme odstrániť, a kroky, ktoré môžeme urobiť. Práve na to je teraz čas tak, aby sme mohli hraničné kontroly zrušiť najneskôr v novembri,“ vyhlásila na tlačovej konferencii.
Uviaznutí v Grécku
Nenkontrolovaný prílev utečencov sa v tomto roku výrazne znížil. Hlavné dôvody sú dva - pre ploty sa uzavrela balkánska cesta do Európy a Európska únia sa dohodla s Tureckom na výmene utečencov, ktorí sa už dostali do Grécka.
Utečenci sa teraz z Turecka presúvajú letecky priamo do krajín Európskej únie. Samozrejme, už v Turecku ich zaregistrujú a skontrolujú doklady.
Výsledkom však je aj to, že v Grécku ostávajú desaťtisíce ľudí, ktorí nemôžu pokračovať ďalej do Európy a nemôžu sa vrátiť ani do Turecka, lebo dohoda sa týka len Sýrčanov, ktorí sa do Grécka dostali v druhej polovici marca.
Očakáva sa, že tok utečencov sa presunie do Talianska, na čo sa už pripravuje Rakúsko. Od konca mája chce obnoviť kontroly v Brennerskom priesmyku na rakúsko-talianskej hranici.