SME

Kerry sa snaží nájsť riešenie na upokojenie situácie v Sýrii

John Kerry sa stretol so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Ádilom Džubajrom.

Vpravo americký minister zahraničných vecí John Kerry a jeho saudskoartabský rezortný partner Ádil Džubajr.Vpravo americký minister zahraničných vecí John Kerry a jeho saudskoartabský rezortný partner Ádil Džubajr. (Zdroj: TASR/AP)

ŽENEVA. Americký minister zahraničných vecí John Kerry otvoril v Ženeve druhý deň rokovaní, ktorých cieľom je nájsť spôsob, ako obnoviť prímerie v Sýrii uprostred pokračujúcich útokov v meste Aleppo. Informovala o tom agentúra AP.

Kerry sa stretol so saudskoarabským ministrom zahraničných vecí Ádilom Džubajrom. Neskôr plánuje schôdzku s osobitným vyslancom OSN pre konflikt v Sýrii Staffanom de Misturom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zodpovedný Asad?  

Kerry oznámil, že bol dosiahnutý významný pokrok smerom k pochopeniu toho, ako znížiť násilie v Aleppe. Podľa neho je však potrebné viac zapracovať.

SkryťVypnúť reklamu

Džubajr označil situáciu v Aleppe za trestuhodné porušenie humanitárneho práva. Za útoky by ma podľa neho niesť zodpovednosť sýrsky prezident Bašár Asad: mal by byť zbavený moci buď prostredníctvom politického procesu, alebo silou.

Ruské vojenské zdroje tiež v pondelok informovali, že pokračujú rokovania, ktorých cieľom je dosiahnuť, aby sa Aleppo pridalo k tým regiónom, kde platí prímerie.

Predĺžené prímerie

Ako uviedla agentúra Interfax, ruský generál Sergej Kuralenko v pondelok okrem toho potvrdil, že Spojené štáty, Rusko, sýrske vedenie a umiernená opozícia sa dohodli na predĺžení prímeria na damaskom predmestí Východná Ghúta o ďalšie dva dni - do 3. mája.

Prímerie na predmestiach Damasku a v provincii Lázikíja platí od polnoci 30. apríla na základe dohody Ruska a USA. Dohoda o zastavení paľby mala v oblasti Damasku platiť 24 hodín a v provincii Lázikíja 72 hodín.

SkryťVypnúť reklamu

V nedeľu bolo prímerie v oblasti Damasku predĺžené o ďalších 24 hodín. Počas prímeria sú zakázané všetky bojové operácie a použitie všetkých druhov zbraní.

Viac ako 30 povstaleckých frakcií však avizovalo, že prímerie nebude dodržiavať, kým ho vláda nerozšíri na celú krajinu.

Najväčšie bojisko

Provincia Aleppo a najmä jej rovnomenná metropola je momentálne najväčším bojiskom v sýrskej občianskej vojne. Za posledných desať dní v bojoch o Aleppo zahynulo najmenej 250 civilistov, pričom došlo aj k útoku na miestnu nemocnicu.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva, ktoré dlhodobo monitoruje vývoj v Sýrii, informovalo, že počas víkendu vládol v Aleppe relatívny pokoj.

Načítavam video...

 

Vojna v Sýrii

Sýrska vlajka počas siedmeho výročia chemického útoku v meste Dúma počas Asadovej vlády.

Turecko je podporovateľom koalície islamistov.


TASR 2
 Libanonský prezident Džúzíf Awn.

Libanonská armáda vrátila telá troch zabitých Sýrčanov.


TASR
Ilustračná snímka.

Útok údajne zasiahol farmársku rodinu.


TASR
Súvisiace témy: Vojna v Sýrii, USA
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 17 106
  2. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 594
  3. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 547
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 580
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 952
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 723
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 2 727
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 570
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Belgickí farmári protestujú v Bruseli

Telo matky a jej dcéry objavili hasiči v piatok ráno po požiari fary.


TASR

Kontaminované boli tri jednokilogramové balenia Haribo Happy Cola F!ZZ.


TASR

Vojnu na Ukrajine sledujeme minútu po minúte.


a 4 ďalší 7
Americký prezident Donald Trump.

Kalifornské mesto zažilo druhý deň nepokojov.


TASR 2

Sportnet

Zľava Dávid Hancko (Slovensko) a Dimitris Giannoulis (Grécko) počas prípravného zápasu.

K téme hry na troch obrancov sa vyjadril aj Patrik Hrošovský.


TASR
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Tréner Thomas Frank na lavičke Brentfordu.

Pozrite si prehľad zaujímavých futbalových prestupov v letnom prestupovom období 2025 na Slovensku aj v zahraničí v nedeľu 8. júna. Sledujte minútu po minúte.


SkryťZatvoriť reklamu