SME

Pred piatimi rokmi zabili Usámu bin Ládin

Špeciálne komando amerických vojakov zabilo Usámu bin Ládina 2. mája 2011 pri prestrelke v dome, v ktorom sa v Pakistane ukrýval.

Usámu bin Ládina zabili v Pakistane v roku 2011. Usámu bin Ládina zabili v Pakistane v roku 2011. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama v mimoriadnom príhovore k národu dňa 2. mája 2011 oznámil, že vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin je mŕtvy a Spojené štáty majú jeho telo. Od tohto momentu uplynie v pondelok päť rokov.

Vodca teroristickej siete al-Káida Usáma bin Ládin, ktorý mal byť okrem iných teroristických útokov aj organizátorom a financovateľom útokov z 11. septembra 2001 na Svetové obchodné centrum (WTC) v New Yorku a na Pentagón vo Washingtone, pri ktorých zahynulo najmenej 2973 ľudí, zomrel 2. mája 2011.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Malý tím americkej armády

Stalo sa tak pri prestrelke v dome, v ktorom sa ukrýval v pakistanskom meste Abbottabad. Zabil ho malý tím amerických vojakov. Pred smrťou bol bin Ládin na čele rebríčka desiatich najhľadanejších teroristov na svete. Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) vypísal za informácie, ktoré by viedli k jeho zadržaniu, 50 miliónov dolárov.

Usáma bin Ládin sa narodil 10. marca 1957 v Rijáde ako 17. dieťa z 50-53 detí v rodine saudskoarabského podnikateľa. Bol jedináčikom desiatej manželky svojho otca, ale mal mnoho nevlastných súrodencov. Jeho otec Muhammad Awad bin Ládin prišiel do kráľovstva dnešnej Saudskej Arábie okolo roku 1930 z Južného Jemenu.

Začínal ako robotník v prístave v Džidde a končil ako bohatý majiteľ najväčšej stavebnej firmy v krajine. Úzko spolupracoval s kráľovskou rodinou Saudov, postavil pre nich luxusné paláce za najnižšie ceny. Matkou Usámu bin Ládina bola istá Sýrčanka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako 17-ročný sa bin Ládin oženil so sýrskym príbuzným dievčaťom. Vyštudoval v Džidde rozličné školy a takisto i univerzitu. Od roku 1981 pracoval v podstate vo verejnej správe kráľa Abd al-Azíza. Precestoval krajiny Arabského polostrova, Sýriu, Pakistan, Afganistan a Sudán.

Myšlienky svätej vojny

Po invázii ZSSR do Afganistanu v roku 1979 mal možnosť v Pakistane zhliadnuť mnohých utečencov: spolu utieklo asi 6,2 milióna Afgancov. Povzbudený myšlienkou džihádu, svätej vojny, sa vrátil do Saudskej Arábie a začal zhromažďovať financie či iné prostriedky pre bojovníkov islamu proti Sovietom.

Roku 1982 sa sám do Afganistanu dostal a osobne pomáhal, pričom sa občas zapojil aj do otvoreného boja. V roku 1984 založil penzión v Pešávare v Pakistane, v ktorom mal zhromažďovať afganských a arabských bojovníkov - bola to jeho prvá skúsenosť s vlastnými výcvikovými tábormi. Od roku 1986 začal budovať takéto tábory na afganskom území, do roku 1988 ich bolo šesť.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1988 vyvinul nové snahy a inicioval spolu s viacerými spolupracovníkmi z Afganistanu založenie lepšej a dokonalejšej organizačnej štruktúry, teroristickej siete. Nazvali ju al-Káida (Základňa). Po skončení vojny v roku 1989 sa mohol vrátiť späť do Saudskej Arábie, kde ho zastihla správa o obsadení Kuvajtu irackými vojskami. Vojna v Perzskom zálive, ktorá následne vypukla, si vynútila spoluprácu Saudskoarabov, pričom bolo umožnené americkým či iným spojeneckým vojskám sídliť a útočiť z územia Saudskej Arábie, ktoré považoval nielen bin Ládin za pre moslimov posvätné.

Začal iniciovať protesty proti "okupácii" svojej krajiny, ktorá naňho za to zanevrela. Americké vojská na polostrove zostali aj po skončení vojny v roku 1991, čím sa stupňovala jeho nenávisť voči Američanom. Tá rástla aj v dôsledku podpory USA Izraelu v izraelsko-palestínskom konflikte.

SkryťVypnúť reklamu

Usáma bin Ládin odišiel zo svojej krajiny do Sudánu a do iných arabských krajín, kde pripravoval teroristické útoky na rôzne americké ciele.

Budoval al-Káidu

V roku 1996 sa v Kábule ujalo vedenia štátu radikálne hnutie Taliban, a tak sa mohol ukryť opäť za vlajku Afganistanu. Tam budoval al-Káidu a jej výcvikové strediská, zhromažďoval majetok a organizoval teroristické akcie. Tam sa tiež rodili myšlienky, nápady a plány na dosiaľ najkrutejší a najhorší teroristický útok v dejinách.

Príčina, ktorá by zastrešovala a ospravedlňovala teroristické útoky na ciele v USA 11. septembra 2001, neexistuje. Nie je ospravedlnenie pre tento hrubý medzinárodný terorizmus, ktorý pripravil o život tisícky civilistov, nevinných ľudí. Avšak pre skupinu islamistických radikálnych teroristov z al-Káidy či jej podobným organizáciám sa to zdá ako logický krok.

SkryťVypnúť reklamu

Teroristi spolupracujúci s bin Ládinom - a najmä bin Ládin sám - boli islamskí radikáli, ktorí si dokázali vysvetliť učenie svojho náboženstva inak než väčšina veriacich moslimov, pričom boli a sú veľmi hlboko presvedčení o svojej pravde. Nemajú problém obetovať život, pretože veria, že budú po smrti bohato odmenení za svoje zásluhy, predovšetkým ak medzi tie zásluhy možno počítať smrť Američana, ktorý sa previnil svojou príslušnosťou k národu, ktorého vláda svojou armádou okupovala posvätné miesta islamu.

Špeciálne komando amerických vojakov zabilo Usámu bin Ládina 2. mája 2011 pri prestrelke v dome, v ktorom sa v pakistanskom meste Abbottabad, približne 100 kilometrov severne od Islamabadu, ukrýval.

Jeho smrť v mimoriadnom príhovore k národu oznámil americký prezident Barack Obama. Americkí predstavitelia následne informovali, že bin Ládina po smrti pochovali v mori. Tento krok zdôvodnili tým, že by bolo ťažké nájsť krajinu, ktorá by bola ochotná prijať jeho pozostatky.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa niektorých médií chceli USA zabrániť aj tomu, aby bin Ládinovo telo skončilo po jeho smrti v moslimskej hrobke, kde by mohlo byť predmetom uctievania.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 426
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 055
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 695
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 535
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 053
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 752
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 701
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 595
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na výsluch predvolali aj ďalšie osoby.


TASR
Ilustračné foto

Preplnenosti sa pripisuje vysoký počet úmrtí, vlani ich bolo osem.


TASR
Polícia použila na rozohnanie demonštrantov slzotvorný plyn, gumové projektily a vodné delo.

Úrady zatkli desiatky zamestnancov samosprávy v rámci vyšetrovania Imamogla.


TASR
Ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un počas stretnutia v júni 2024 v Pchjongjangu.

KĽDR a Rusko sa pripravujú na slávnostnú ceremóniu.


TASR 3

Sportnet

Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


Šimon Nemec oslavuje víťazný gól v treťom zápase play-off.

Slovenského obrancu označil ako svetlý bod neúspešnej série.


TASR
Slovenskí reprezentanti na MS v hokeji do 18 rokov 2025.

Pozrite si, kde sledovať štvrťfinálový zápas na MS v hokeji hráčov do 18 rokov 2025: Slovensko - Nemecko.


Tréner Martin Dendis a slovenská striedačka v zápase Slovensko - Lotyšsko na MS 18.

Dôležitým faktorom môžu byť vo štvrťfinále presilové hry.


Marián Michalovský
SkryťZatvoriť reklamu