BAGDAD. Stovky stúpencov vplyvného irackého šiitského duchovného Muktadu as-Sadra v sobotu preliezli cez múry opevnenej Zelenej zóny v Bagdade a vtrhli s irackými zástavami do budovy parlamentu, kde sa poslanci opäť nezišli v potrebnom počte na hlasovanie.
Podľa BBC začali útočníci údajne drancovať parlamentné budovy.
Muktadá as-Sadr chce, aby premiér Hajdar Abádí nahradil súčasných ministrov technokratmi bez straníckej príslušnosti.
Vplyvné parlamentné strany však tento plán blokujú už niekoľko týždňov.
Loading
...
Zbabelci utekajú
Protestná akcia pred bránami do bagdadskej Zelenej zóny, v ktorej sa okrem vládnych budov nachádzajú aj zahraničné ambasády, sa vystupňovala, keď sa parlament opäť nezišiel v potrebnom počte.
Demonštranti zadržali poslancov, pokúšajúcich sa utiecť z budovy, a kričali na nich: Zbabelci utekajú!
Po niekoľkomesačných protestoch pred vstupom do Zelenej zóny v sobotu demonštranti podľa tlačovej agentúry AP po prvý raz vtrhli do Zelenej zóny.
Vplyvný šiitský duchovný Muktadá as-Sadr predtým v sobotu obvinil irackých politikov, že blokujú snahy o politickú reformu, namierenú proti korupcii a plytvaniu.
Iracké bezpečnostné zložky použili slzotvorný plyn a streľbu do vzduchu proti demonštrantom.
Na sobotu naplánované hlasovanie bolo znova odložené - tentoraz na budúci týždeň, pretože poslanci sa nezišli v dostatočnom počte.
Úrady v dôsledku tejto krízy vyhlásili mimoriadnu situáciu a vojenské velenie mesta prešlo do režimu plnej bojovej pohotovosti.

Situácia pod kontrolou
Samotný Muktada as-Sadr vyzval svojich prívržencov, aby zachovali pokoj.
Podvečer sa situácia v meste upokojila a premiér Abádí vydal vyhlásenie, že bezpečnostné zložky majú situáciu pod kontrolou.
Vyzval protestujúcich, aby "demonštrovali pokojne bez poškodzovania majetku štátnych inštitúcií".
Sobotňajšie udalosti v bagdadskej Zelenej zóne boli najzávažnejším prípadom eskalácie zo strany Sadrových stúpencov, ktorí sa v snahe presadiť rozsiahle politické reformy zamerané na boj s korupciou a plytvaním doteraz obmedzovali na nenásilné demonštrácie.
Prienik protivládnych demonštrantov do stráženej vládnej a diplomatickej štvrte a útok na parlament vyvolal hlboké znepokojenie Pomocnej misie OSN v Iraku (UNAMI), ktorej hlavný štáb tiež sídli v Zelenej zóne.
Premiér Abádí, ktorý sa ujal funkcie v roku 2014, sa zaviazal zlikvidovať korupciu a zmierniť sektárne napätie v krajine, doteraz sa mu však nepodarilo dosiahnuť, aby sa moci ujala nová vláda technokratov.
Čoraz napätejšie protestné akcie a séria neúspešných reformných opatrení ochromili irackú vládu v čase, kedy bojuje s extrémistickým Islamským štátom a pokúša sa reagovať na ekonomickú krízu vyvolanú prudkým pádom cien ropy vo svete.