ALEPPO, BRATISLAVA. Muhammád Wasím Maaz mal už rodinu v Turecku, no on sa pravidelne vracal do zničeného Aleppa, najnebezpečnejšieho mesta súčasnosti. „Bol priateľský, milý, rád so všetkými vtipkoval,“ napísal o ňom na Facebooku jeho kolega Hatim.
Maaz bol medzi poslednými lekármi, ktorí pomáhali v Aleppe, kým väčšina ostatných odborníkov odišla. Bol slobodný, čakal, kým sa skončí vojna, aby sa oženil.
So svojou špecializáciou by možno patrili medzi tých, o ktorých sa iné krajiny pobijú, no oni ostali doma.
Cez deň robili v nemocnici, v noci na pohotovosti. Keď počuli bombardovanie, znášali na prízemie inkubátory, aby sa novonarodeným deťom nič nestalo.
Nezabíjate len lekára
Maaz zomrel vo štvrtok pri raketovom útoku na nemocnicu al-Kuds spolu s ďalšími 26 lekármi a pacientmi. Letecký útok sýrskej armády s ruskou podporou zabil jedného z posledných detských lekárov v Aleppe. Ďalšiu nemocnicu nálety zničili aj v piatok.
„Keď zabijete lekára, nezabíjate len jeho,“ hovorí pre Reuters Widney Brownová. „Ničíte aj životy ľudí, ktorých mohol zachrániť.“
V Aleppe by pritom v týchto dňoch ľudia nemali zomierať násilnou smrťou. Od februára na papieri platí prímerie medzi povstaleckými skupinami a vládou, prebiehajú aj rokovania o prímerí.
Na bojisku je však realita iná. Skaza Aleppa, hlavného bojiska päťročnej vojny, pokračuje a napriek ženevským konvenciám o vedení vojny, ktoré zakazujú útoky na civilistov aj na lekársky personál, sú práve lekári častým cieľom.
Minulý rok zomrelo vo vojne 640 lekárov. Počas piatich rokov vojny zničili alebo z bezpečnostných dôvodov zatvorili 58 percent nemocníc v krajine, píše Medzinárodná zdravotnícka organizácia. Často pritom použili presne navádzané rakety, a nie kobercové nálety.
Podľa februárových údajov zo Sýrie odišla už viac ako polovica z 30-tisíc sýrskych lekárov, viaceré komunity ostali úplne bez lekára.

Najviac ohrození
„V modernej histórii sme ešte nezažili konflikt, v ktorom by lekári boli v takom ohrození ako v Sýrii,“ hovorí pre SME Martin Bandžák, riaditeľ humanitárnej organizácie Magna.
Tá pracuje so sýrskymi zdravotníkmi, ktorí pôsobia v oblasti s bojovníkmi Islamského štátu či z Frontu an-Nusrá.