BERLÍN. Po uzavretí balkánskej trasy sa zvýšil počet utečencov, ktorí sa snažia dostať do Bavorska cez Českú republiku. Napísali to v piatok regionálne noviny Passauer Neue Presse (PNP) a svoje tvrdenie podložil niekoľkými prípadmi z tohto týždňa.
Odborník na migráciu Jochen Olten v rozhovore pre web Focus Online už vo štvrtok varoval, že Česko sa musí kvôli sprísneniu rakúskej azylovej politiky pripraviť na silnejší migračný tlak. Česká polícia ale popiera, že by Česko slúžilo pre migrantov ako tranzitná krajina.

Varovanie
Nemecká polícia podľa Passauer Neue Presse očakávala, že pašeráci ľudí po uzavretí takzvanej balkánskej trasy vedúcej z Grécka cez západný Balkán a Rakúsko do Nemecka budú hľadať nové trasy.
Zadržanie prevádzačov je na česko-nemeckej hranici podľa zástupcu spolkovej polície v Bavorsku Franka Kollera zatiaľ ojedinelé, vyskytuje sa ale stále častejšie. „Je to pre nás varovanie," uviedol Koller.
Pozdĺž hranice Dolného Bavorska a Česka, ktorá sa tiahne v dĺžke zhruba 80 kilometrov od mesta Železná Ruda po Lipenskú priehradu, zistili nemeckí policajti od pondelka 14 prípadov prevádzačstva.
V noci na stredu neďaleko Freyungu vo dvoch vozidlách, ktoré šoférovali Slováci vo veku 39 a 47 rokov, našla polícia sedem Sýrčanov: štyroch dospelých a tri deti.
Rakúsko sprísňuje
Na rozdiel od Dolného Bavorska priliehajúceho k českej hranici, do Horného Bavorska prichádza stále najviac migrantov vlakom cez Taliansko a Rakúsko takzvanou brennerskou trasou, uviedol Rainer Scharf, hovorca spolkovej polície v Rosenheime.
Pokiaľ Rakúsko na konci mája a na začiatku júna sprísni režim na prechode v Brennerskom priesmyku, na počte prichádzajúcich migrantov sa to podľa neho výrazne prejaví.