BRATISLAVA. Cítia stále väčší nátlak a musia prijať drastické opatrenia. Islamský štát čelí vážnym finančným problémom. Nemajú na výplaty pre svojich ľudí.
Donedávna ich vykrýval príjmami z ťaby ropy, no tých je tiež čoraz menej. Islamský štát si však hľadá nové zdroje príjmov, začal sa napríklad vo veľkom venovať rybolovu a predaju áut.
Lov rýb nie je pre islamistov novinkou, v skutočnosti sa mu venujú od roku 2007, no až teraz sa naň zamerali viac. Jazerá na severe Bagdadu im mesačne do kasy prinášajú milióny dolárov. Toto územie Islamský štát berie ako svoje finančné centrum, hovorí podľa televízie al-Arabíja iracký sudca Džabár Abíd al-Hušajmi.
Novú dôležitosť získava pre islamistov aj predaj automobilov a produkcia z tovární v oblastiach, ktoré kedysi ovládala iracká vláda. Straty pre nižšiu produkciu ropy však dokážu nové príjmy nahradiť len čiastočne.
Minulý rok vyťažili denne 33-tisíc barelov, teraz je to len 21-tisíc, informuje v aprílovej správe analytická spoločnosť IHS.

Bez peňazí a morálky
Dôsledky finančných problémov organizácie už vidno aj na bojisku. Čoraz viac bojovníkov odchádza z bojov a stále menej zahraničných bojovníkov sa k nim pridáva. V utorok to oznámil zástupca veliteľa operácií a tajných akcií proti Islamskému štátu amerického ministerstva obrany Peter Gersten.
„Vidíme, ako sa dostávajú do platobnej neschopnosti, nie sú schopní bojovať," povedal na tlačovej konferencii. "Bojovníci sa snažia opustiť rady Islamského štátu, ich morálka aj schopnosť viesť vojnu je podlomená. My v boji pokračujeme a túto rakovinu zničíme."
Dôvodov úpadku samozvaného kalifátu je niekoľko - útoky koalície na rafinérie ropy a dôležité budovy, menšie územie a tým pádom aj menej obyvateľov. Aj preto klesli mesačné príjmy Islamského štátu oproti minulému roku o tridsať percent.
Dane za všetko
Najväčším zdrojom príjmov pre islamistov boli doteraz dane a konfiškácia majetku. Strata územia a obyvateľstva tieto príjmy značne oslabila. Úradníci Islamského štátu sa však snažia vynájsť a zaviedli nové dane.
Platiť musia vodiči nákladných áut, vlastníci poľnohospodárskej pôdy, chovatelia hydiny, vlastníci prijímača satelitnej televízie, ale aj tí, ktorí chcú opustiť mesto. Všetko podlieha daniam.
Stratu sa islamisti snažia doplniť aj zavádzaním nových pokút – či už za jazdu po nesprávnej strane cesty alebo neznalosť Koránu, hovorí analytik IHS Ludovico Carlino. Ako je na tom Islamský štát zle dokazuje aj fakt, že ľuďom, ktorí porušia islamské právo šaría ponúknu ako alternatívu k trestu možnosť finančného vykúpenia.
Navonok sa pritom tvári ako ochranca viery, ktorú chráni pred neveriacimi zapredancami.