SME

Kríza v ČT pokračuje, poslanci však už začali hľadať možné riešenia

Praha 5. januára (TASR) - Okamžitý odchod Jiřího Hodača z postu generálneho riaditeľa verejnoprávnej Českej televízie žiadali dnes vo svojich prejavoch na mimoriadnej schôdzi českej Poslaneckej snemovne poslanci opozície, vládnej sociálnej demokracie, pre

miér Miloš Zeman i niekoľkí ministri. Prvý deň schôdze však namiesto konkrétneho uznesenia o ČT priniesol hodiny plamenných prejavov a vzájomných invektív poslancov, ktorá politická strana za krízu zodpovedá a komu prospieva.

K odchodu riaditeľa ČT Jiřího Hodača sa predseda vlády a ČSSD Miloš Zeman priklonil s tým, že šéf verejnoprávnej ČT sa dopustil dvoch zásadných chýb: odpojovania vysielania spravodajstva tzv. vzbúrencov a menovania na post finančného riaditeľa ČT Jindřicha Beznosku, na ktorom je tieň podozrenia z doby jeho minulého pôsobenia v skrachovanej českej Investičnej a Poštovej banke. Zeman zaželal Hodačovi, ktorý sa zotavuje v nemocnici z prekonaného kolapsu, rýchle uzdravenie, praje si však jeho odchod, pretože šéf ČT "nezvládol svoju manažérsku rolu".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na nutnosti odchodu kontroverzného riaditeľa, ktorý asi už cez víkend opustí nemocnicu Motol, sa dnes v Prahe zhodol aj poslanecký klub ČSSD. Viacerí sociálni demokrati ale kritizovali úlohu a postoje opozičných politikov štvorkoalície, ktorí rebelantov z ČT podporili hneď na začiatku protestov. Výhrady voči poslancom a senátorom KDU-ČSL a Únie slobody, ktorí neraz medzi novinármi aj nocovali, netajil ani premiér Zeman.

Mimoriadna schôdza českých poslancov, od ktorej štrajkujúci zamestnanci ČT očakávali jednoznačné kroky smerom k stabilizácii situácie, sa nevyhla politickým a osobným invektívam a snahe poslancov o vlastné zviditeľnenie sa. V snemovni zazneli desiatky prejavov, v ktorých sa poslanci vo svojich návrhoch opakovali a navzájom si vyčítali odlišné postoje a rozdielne hodnotenie príčin krízy v ČT, ktorá prerástla v krízu politickú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa českej Komunistickej strany Čiech a Moravy (KSČM) by najlepším riešením krízy okolo ČT boli predčasné parlamentné voľby, čo sa ale nestretlo s podporou ostatných poslaneckých klubov. Odchod J. Hodača jednoznačne podporili kluby ČSSD, Únie slobody a KDU-ČSL.

Zásadne opačný postoj zaujali predstavitelia Klausovej ODS, ktorí opakovane zdôraznili, že Hodač bol zvolený legálne a že v pozadí sporu o ČT sú predstavitelia opozície na čele s Úniou slobody. Opozičná štvorkoalícia sa podľa predsedu Poslaneckej snemovne a šéfa ODS Václava Klausa krízu v ČT pokúsila využiť na zvrátenie politických pomerov v krajine po voľbách v roku 1998.

V súvislosti s krokmi kontroverzného riaditeľa ČT Hodača, ktorý od vianočných sviatkov cenzuruje spravodajstvo pôvodnej redakcie spravodajstva, bolo do dnešného dňa na šéfa ČT podaných už 24 trestných oznámení a tri oznámenia podal Hodač na zamestnancov ČT. Posledné trestné oznámenie na generálneho riaditeľa ČT Jiřího Hodača podal dnes český minister kultúry Pavel Dostál (ČSSD). Jeho krok súvisí s tým, že Hodač ako najvyšší predstaviteľ ČT v stredu 3. januára večer prerušil šírenie signálu ČT, ktorá v rámci relácie "21" vysielala rozhovor s ministrom kultúry o vládnom návrhu novely zákona o ČT. Podľa Dostála sa riaditeľ Hodač týmto krokom dopustil trestného činu zneužitia právomocí verejného činiteľa a poškodzovania prevádzky obecne prospešného zariadenia, prípadne aj ďalších trestných činov, napríklad sabotáže.

SkryťVypnúť reklamu

Je veľmi pravdepodobné, že poslanci na svojej mimoriadnej schôdzi napokon schvália uznesenie, ktorým vyzvú šéfa ČT na rezignáciu, prípadne dolná komora vyzve Radu ČT, aby odvolala generálneho riaditeľa ČT Jiřího Hodača z funkcie odvolala. Neskôr by poslanci mali hlasovať aj o odvolaní celej Rady ČT a vládnej novele zákona o ČT, ktorý zmení kompetencie i spôsob voľby členov rady.

Za rezignáciu šéfa ČT Hodača ako prvý a základný krok vedúci k stabilizácii situácie v ČT sa dnes v dolnej komore parlamentu jednoznačne vyslovili dvaja podpredsedovia českej vlády Pavel Rychetský a Pavel Mertlík. Vicepremiér a český minister spravodlivosti P. Rychetský dnes v snemovni štrajk v ČT označil za legálny a poďakoval štrajkujúcim zamestnancom televízie i rebelantom z redakcie spravodajstva ČT za ich občiansky postoj i za to, že neohrozili v obsadenej redakcii ani majetok ani zdravie občanov, čo by mohli byť formálne zámienky pre rozhodnutie o zásahu polície. Ako ďalej zdôraznil, osobne bol vždy zásadne proti tomu, aby sa v spore o ČT angažovala polícia, pretože by to prehĺbilo polarizáciu spoločnosti a nie je vylúčené, že by došlo aj ku konfliktu ako v prípade Československého rozhlasu v roku 1968. "Táto vláda môže byť nazývaná vládou samovrahov, ale vezmite na vedomie, že nie je vládou hlupákov," podčiarkol Rychetský.

SkryťVypnúť reklamu

Vicepremiér Rychetský dnes navrhol niekoľko krokov, ako prispieť k normalizácii situácie v najdôležitejšom verejnoprávnom médiu. Prvým krokom by mala byť výzva Poslaneckej snemovne adresovaná šéfovi ČT, aby okamžite rezignoval. Ak by výzvu zákonodarného zboru Hodač ignoroval, mala by snemovňa požiadať o jeho odvolanie Radu ČT. Tretím krokom by bolo ustanovenie dočasného neutrálneho správcu, ktorý by viedol ČT do zvolenia nového riaditeľa. Toho by mala na základe nového zákona vo verejnom a hlavne transparentnom výberovom konaní zvoliť nová Rada ČT .

Ďalší z podpredsedov českej vlády Pavel Mertlík dnes v snemovni ostro kritizoval cenzúrne zásahy J. Hodača do spravodajstva ČT pripravovaného tzv. "vzbúrencami", i neobjektívnosť spravodajstva tímu J. Hodača a riaditeľky spravodajstva Jany Bobošíkovej. Správy hŕstky redaktorov verných Bobošíkovej prirovnal Mertlík k neobjektívnemu spravodajstvu STV v rokoch 1996 a 1997 a ku komunistickým Televíznym novinám Československej televízie v 70. a 80. rokoch. Mladá generácia je obsahom správ ČT pod vedením J. Hodača úplne šokovaná a nerozumie im. "Je to niečo, čo mladí ľudia do 30 rokov absolútne nechápu," poznamenal podpredseda vlády a minister financií P. Mertlík.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 089
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 729
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 954
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 431
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 370
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 598
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 262
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu