BRUSEL. Predseda Európskeho parlamentu (EP) Martin Schulz otvoril v stredu aprílové plenárne zasadnutie v Bruseli spomienkou na obete jadrovej havárie v Černobyle spred tridsiatich rokov.
Schulz na úvod takzvanej miniplenárky zdôraznil, že černobyľská tragédia Európanom pripomína povinnosť zaistiť bezpečnosť svojich jadrových reaktorov.
Explózia a roztavenie jadra štvrtého reaktora elektrárne v Černobyle viedli v apríli 1986 k uvoľneniu rádioaktívneho mraku, ktorý kontaminoval rozsiahle oblasti na Ukrajine, v Rusku, Bielorusku a tiež v strednej Európe a v Škandinávii až po Severný mys v Nórsku.

Podľa údajov europarlamentu dodnes nie je známy presný počet ľudí, ktorí ochoreli alebo zomreli v dôsledku ožiarenia.
"Odhady mŕtvych sa pohybujú v rozmedzí niekoľkých tisícov až státisícov", poznamenal Schulz.
Predseda EP tiež vyzdvihol hrdinov, väčšinou mladých mužov, ktorí boli do postihnutej oblasti vyslaní bez predošlého varovania a bez riadnej ochrany pred ožiarením.
Schulz ocenil ich nasadenie, ktoré ich v snahe zastaviť šírenia radiácie, stálo vlastné životy.

Podľa slov predsedu EP Černobyľ zostáva pamätníkom katastrofy a zároveň aj problémom, lebo treba dostavať nový ochranný sarkofág, ktorý by mal nahradiť dočasný kryt z roku 1986.
"Nový ochranný kryt bude dokončený najskôr v roku 2017 a náklady na jeho výstavbu dosiahnu 1,5 až 2 miliardy eur", pripomenul Schulz.