LONDÝN. Britskí poslanci v utorok odmietli návrh, ktorý mal nariadiť vláde prijať 3000 detských utečencov, ktorí uviazli bez sprievodu na rôznych miestach Európy a trpia, oznámil britský spravodajský web Nerve Media.
Návrh neprešiel
S návrhom prišiel labouristický zákonodarca Alf Dubs, ktorý bol jedným zo židovských detí z Československa, ktoré koncom 30. rokov pred nacistami zachránil Nicholas Winton.
"Tieto deti sú už v Európe. Sú samé, ďaleko od svojich rodín, je im zima, boja sa, majú hlad. Často sú bez pomoci alebo nemajú prístup k tým, ktorí by im mohli pomôcť alebo ich mohli ochrániť," povedal Dubs pred hlasovaním, ktorého výsledok komentáre označujú za hanebný.

Proti návrhu vystúpili niektorí poslanci a ministri vládnych konzervatívcov. Takéto premiestňovanie detí nie je podľa nich dobrým riešením ich situácie a mohlo by aj nahrávať pašerákom prisťahovalcov, aby do Európy nebezpečnou cestou cez more privážali ďalšie deti.
Návrh nakoniec pri hlasovaní neprešiel pomerom 294 hlasov ku 276 hlasom.
Vlna sklamania
Súčasná konzervatívna vláda by pravdepodobne odmietla prijať deti utekajúce pred nacistami, vyhlásil podľa webu denníka The Huffington Post sklamaný 83-ročný opozičný labourista Dubs po hlasovaní.
Zamietnutie plánu na prijatie 3000 osamotených detských utečencov v Británii označil za " smutný okamih britskej politiky".
Dubs bol osobným priateľom Brita Wintona, ktorý okrem Dubsa zachránil ďalších viac ako 660 prevažne židovských detí pred smrťou, keď v rokoch 1938 a 1939 v nacistami ohrozenom Československu organizoval z vlastnej iniciatívy odchody židovských detí do Británie a obstarával všetky formality potrebné na ich prepravu po železnici a prijatie v Británii.
Winton zomrel vo veku 106 rokov vlani v júli.