VIEDEŇ. Lídri svetových veľmocí by mali konečne jednotne uplatňovať v praxi zmluvu o celosvetovom zákaze jadrových skúšok. Vyhlásil to v stredu vo Viedni generálny tajomník OSN Pan Ki-mun.
Členské krajiny OSN schválili Zmluvu o úplnom zákaze jadrových skúšok pred 20 rokmi, avšak zatiaľ nevstúpila do platnosti, pretože množstvo kľúčových štátov, vrátane USA a Číny, ju ešte neratifikovalo.

"Je to veľmi poľutovaniahodná situácia," povedal Pan Ki-mun v rakúskej metropole počas panelovej diskusie, ktorej usporiadateľom bola prípravná komisia Organizácie Zmluvy o úplnom zákaze jadrových skúšok (CTBTO).
"Ide o nedostatok politickej vôle," dodal šéf OSN, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.
Zmluvu musia pretaviť do štátneho zákona ešte aj Egypt, Izrael, Irán, Pakistan, India a Severná Kórea, až potom môže vstúpiť do platnosti.
"Majú osobitnú zodpovednosť," povedal Pan Ki-mun na adresu ôsmich krajín. Generálny tajomník OSN tiež vyzval štáty vlastniace nukleárne zbrane, aby "oživili snahy" zbaviť sa svojho jadrového arzenálu.
Všetky spomenuté krajiny, okrem Egypta a Iránu, vlastnia alebo vyvíjajú jadrové zbrane, napísala agentúra DPA.
Hoci zákaz ešte nie je v platnosti, CTBTO už zriadila celosvetovú pracovnú sieť monitorovacích staníc, ktoré dokážu odhaliť a zaznamenať jadrové skúšky Severnej Kórey.
Len čo zmluva začne platiť, CTBTO dostane právomoc vykonávať inšpekcie lokalít v tých krajinách, ktoré sú podozrivé z testovania nejakého jadrového zariadenia.