TEL AVIV. Organizácia Spojených národov "ignoruje realitu", keď odmieta územné nároky Izraela na Golanské výšiny. Vyhlásil to v stredu hovorca izraelského ministerstva zahraničných vecí Emmanuel Nachšon.

Izrael anektoval Golanské výšiny pred 35 rokmi
Hovorca tak podľa agentúry DPA reagoval na utorkovú schôdzu Bezpečnostnej rady OSN, kde sa hovorilo o nedávnych stanoviskách izraelského premiéra Benjamina Netanjahua o tom, že nastal čas, aby medzinárodné spoločenstvo uznalo izraelskú zvrchovanosť nad týmto strategickým územím.
Izrael obsadil Golanské výšiny - súčasť Sýrie - v roku 1967 počas takzvanej šesťdňovej vojny a jednostranne ich anektoval v roku 1981.
Následky prebiehajúcej občianskej vojny v Sýrii sú často pociťované aj na Golanských výšinách, čo z tejto strategickej pohraničnej zóny robí pre židovský štát dôležitú bezpečnostnú záležitosť.
Bezpečnostná Rada OSN je znepokojená
Bezpečnostná Rada OSN vyjadrila "hlboké znepokojenie" nad Netanjahuovými výrokmi na adresu inkriminovanej spornej oblasti, argumentujúc tým, že nárok Izraela na Golanské výšiny je "neplatný a bez medzinárodného právneho účinku".
Podľa izraelskej vlády však nestabilita v Sýrii preukázala, že židovský štát sa nemôže spoliehať na žiadnu budúcu mierovú dohodu s režimom v Damasku, pretože kedykoľvek môže dôjsť k zmene tamojšej vlády a nový režim by nemusel rešpektovať tento mierový dohovor.
"S kým bude potom Izrael rokovať o budúcnosti Golanských výšin? S Islamským štátom? Al-Káidou? Hizballáhom? Iránskymi a sýrskymi silami, ktoré zmasakrovali tisíce ľudí?" dodal Nachšon.