BUKUREŠŤ. Americké vzdušné sily vyslali do Rumunska dve stíhačky typu F-22 Raptor. Pristáli na leteckej základni neďaleko čiernomorského prístavu Konstanca na juhovýchode Rumunska.
Informovala o tom agentúra AP. Podľa nej bolo vyslanie stíhačiek ukážkou sily, ktorá má odstrašiť Rusko od zásahu na Ukrajine.
Chcú zlepšiť obranu Európy
USA vo vyhlásení uviedli, že stíhačky majú sofistikované snímače umožňujúce pilotovi sledovať, identifikovať a zlikvidovať hrozby vo vzduchu ešte skôr, ako by ich mohol nepriateľ spozorovať. Stíhačky majú aj výraznú schopnosť útočiť na pozemné ciele.
Je to vôbec prvýkrát, čo v Rumunsku pristáli americké stíhačky piatej generácie, uviedol rumunský server Libertatea.ro. Rumunsko s 19 miliónmi obyvateľov je členom NATO od roku 2004.
Veľvyslanec USA v Bukurešti Hans G. Klemm povedal, že Spojené štáty a Rumunsko sa snažia zlepšiť "obranu Európy, obranu Severoatlantickej aliancie, zlepšiť bezpečnosť juhovýchodnej Európy... v reakcii na agresiu Ruska, ktoré za posledné dva, tri roky spôsobilo v tejto časti sveta veľkú nestabilitu".

Najpokročilejšie bojové lietadlá
Stíhačky F-22 Raptor sú považované za najpokročilejšie bojové lietadlá zaradené v službe. Kvôli vyspelým technológiám americký Kongres zakázal ich predaj do zahraničia, a tak ich používa iba americké letectvo.
Tucet stíhačiek F-22 operuje zo základne Lakenheath na východe Anglicka, odkiaľ spomínaná dvojica strojov priletela do Rumunska.
Stíhačky opustia krajinu ešte v priebehu pondelka. Sú súčasťou operácie Atlantické odhodlanie (Atlantic Resolve), ktorú spustili Spojené štáty v Európe ako príspevok ku kolektívnej bezpečnosti a regionálnej stabilite v členských krajinách NATO.
Viaceré incidenty
Americký prezident Barack Obama sľúbil posilniť obranu východoeurópskych členov NATO po tom, čo Rusko v roku 2014 anektovalo Krym.
Západ sa ale snaží vyhnúť provokovaniu Kremľa stálym rozmiestneným rozsiahlych síl. Napriek tomu napätie stúpa a dochádza aj k incidentom.
Ruské bombardéry Su-24 tento mesiac podľa Pentagonu nebezpečne nalietavali na americký torpédoborec plávajúci v Baltickom mori.
Moskva americké tvrdenia odmietla s tým, že ruské lietadlá dodržali všetky normy medzinárodného práva a bezpečnostné pravidlá. Podobné incidenty sa v minulosti stali už niekoľkokrát.