ISTANBUL, AMSTERDAM, BERLÍN. Holandskú novinárku Ebru Umarovú zadržala miestna polícia počas dovolenky v Turecku.
Zadržaná pre kritiku na Twitteri
Novinárku, ktorá otvorene kritizovala tureckého prezidenta Erdogana za zákroky proti jeho odporcom, zadržali v noci zo soboty na nedeľu. Popoludní na Twitteri oznámila, že ju prepustili, no má zakázané opustiť Turecko.
Umarová minulý týždeň v článku pre holandské bezplatné noviny Metro označila Erdogana za "diktátora" a kritizovala tureckého konzulárneho pracovníka v Holandsku za to, že žiadal všetkých tamojších Turkov, aby hlásili prípady urážania Erdogana v krajine. Výzva sa stretla so značným odsúdením a neskôr ju stiahli.
Holandský premiér Mark Rutte oznámil, že hovoril telefonicky s Umarovou po jej zatknutí.
Loading
...
Umarová nie je jediná
Nemecké noviny Bild v nedeľu informovali, že gréckeho fotografa, ktorý pre ne pracuje, nevpustili turecké úrady na hlavné letisko v Istanbule.
Jorgosovi Mutafisovi zabránili v sobotu večer pokračovať v ceste do Líbye, preto sa musel vrátiť najbližším lietadlom do Atén. Fotograf uviedol, že mu pri pasovej kontrole oznámili, že jeho meno je na zozname osôb, ktoré nemajú povolené vstúpiť do Turecka. Dôvod mu však nepovedali.
Vstup do Turecka tento týždeň už zamietli novinárovi nemeckej verejnoprávnej televízie, uviedla agentúra AP.
Urážať je trestné
Urážka prezidenta je v Turecku trestným činom, ktorého páchateľ môže dostať trest do výšky štyroch rokov väzenia. Príslušný zákon bol v minulosti využívaný len zriedka.
Odkedy však Erdogan nastúpil na prezidentský post v roku 2014, prokuratúra otvorila takmer 2000 prípadov takéhoto vyšetrovania. Žalobám čelili a čelia novinári, karikaturisti, akademici či dokonca školáci.
Podľa kritikov turecký líder využíva justíciu na potlačenie disentu. Erdogan tvrdí, že je otvorený kritike, nie však urážaniu.
