HANNOVER. Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi (TTIP) nebude ratifikovaná do odchodu amerického prezidenta Baracka Obamu z funkcie, jedným z dôvodov je podľa agentúry DPA predvolebná kampaň v USA. Obama však dúfa, že do konca roka budú uzavreté rokovania.
Merkelová po stretnutí zdôraznila, že dohoda o voľnom obchode je z európskej perspektívy veľmi dôležitá pre hospodársky rast. Práve v Nemecku je však dohoda TTIP vnímaná mimoriadne kontroverzne, v sobotu proti nej v Hannoveri demonštrovali desaťtisíce odporcov.
Obávajú sa, že povedie k zníženiu ekologických či sociálnych štandardov, a kritizujú nedostatočnú transparentnosť pri rokovaniach.
Loading
...
Obama nešetril komplimentmi, Merkelová bola opatrnejšia
Obama na svojej piatej a zrejme poslednej návšteve Nemecka vo funkcii prezidenta, z ktorej odchádza v januári 2017, opakovane vyzdvihol Merkelovú za jej vodcovstvo. V európskej utečeneckej kríze podľa neho preukázala odvahu - možno preto, že kedysi sama žila za múrom - a "v tomto stojí na správnej strane histórie". Merkelová pochválila účasť USA v rámci misie NATO v Egejskom mori v boji proti skupinám prevádzačov.
Prezident USA okrem toho ocenil spoluprácu s nemeckou kancelárkou, charakterizovanú dôverou. "Bola si počas celého môjho pôsobenia vo funkcii prezidenta mojou dôverníčkou. Chcem ti osobne poďakovať za priateľstvo," citovala Obamu agentúra DPA.
Merkelová dodala, že do odchodu Obamu z úradu majú Nemecko a USA pred sebou ešte celý rad bezpečnostnopolitických výziev, ktoré musia riešiť. "Budúcnosť s prezidentom je dôležitejšia než minulosť," zdôraznila v súvislosti s medzinárodným terorizmom. Deväť mesiacov pred koncom Obamovho funkčného obdobia nie je podľa nej ešte namieste bilancovať vzájomnú spoluprácu.
Geopolitické témy
Merkelová a Obama na spoločnej tlačovej konferencii tiež vyjadrili hlboké znepokojenie nad bojmi v Sýrii s mnohými obeťami, ktoré zvyšujú obavy zo stroskotania prímeria a mierového procesu.
V súvislosti s konfliktom na Ukrajine apelovali na pokrok pri plnení mierových dohovorov z Minska a ich rýchlu realizáciu. Merkelová s poľutovaním poukázala na to, že na východe krajiny naďalej dochádza k porušovaniu prímeria.
Obama odsúdil Severnou Kóreou oznámenú novú raketovú skúšku ako "provokáciu" a vyzval Čínu, aby vyvíjala dôraznejší tlak na režim v Pchjongjangu. Podľa šéfa Bieleho domu však Washington neberie vážne severokórejské vyhlásenia o ochote zastaviť jadrové skúšky, ak USA ukončia každoročné vojenské cvičenia s Južnou Kóreou, informovala agentúra AP.

Hannover je poslednou zastávkou Obamovho zahraničnopolitického turné, v rámci ktorého navštívil aj Saudskú Arábiu a Britániu. Počas pobytu v Londýne americký prezident "nezvyčajne jasne" varoval Britov pred takýmto krokom, pripomína DPA.
Obamovu návštevu Nemecka zavŕši v pondelok tzv. minisummit na zámku Herrenhausen, na ktorom by sa mali okrem Merkelovej zúčastniť aj britský premiér David Cameron, francúzsky prezident Francois Hollande a šéf talianskej vlády Matteo Renzi.