SME

Obama vyzýva Britov na zotrvanie v EÚ a boj proti xenofóbii

Žiadna z otázok pre šéfa Bieleho domu sa ale júnového referenda o zotrvaní Británie v únii priamo netýkala.

Obama chválil dohodu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Európou.Obama chválil dohodu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Európou. (Zdroj: TASR/AP)

LONDÝN. Americký prezident Barack Obama v sobotu vyzval mladých Britov, aby odmietli izolacionizmus.

Vo viac ako hodinovej debate s mládežou v Londýne pri príležitosti trojdňovej štátnej návštevy krajiny tak zrejme narážal na hroziaci odchod Británie z Európskej únie.

Žiadna z desiatich otázok pre šéfa Bieleho domu sa ale júnového referenda o zotrvaní krajiny v únii priamo netýkala.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Príležitosti, nie hrozby

Obama vyjadril želanie, aby vnímali integráciu a globalizáciu "nie ako hrozby, ale ako príležitosti". Dotkol sa aj terajšej debaty v Európe ohľadne imigrácie a prijímania utečencov.

SkryťVypnúť reklamu

Pokrok je nevyhnutný, vyžaduje si však námahu a vieru. Toto heslo americký prezident považuje za svoj hlavný odkaz mladým ľuďom. Pripomenul kedysi problematické vzťahy Británie s USA a dôležitosť ich neskoršej spolupráce v spoločnom boji proti fašizmu, či pri vytváraní inštitúcií pomáhajúcich šíriť mier a prosperitu vo svete.

"Bezpečnosť nie je iba záležitosťou vojenských zásahov, ale záležitosťou posolstiev, ktoré vysielame, inštitúcií, ktoré budujeme, diplomacie, v ktorej sa angažujeme, a príležitostí, ktoré poskytujeme ľuďom," zdôrazňoval Obama. Ako príklad uprednostnenia diplomacie pred použitím sily spomenul vlaňajšiu dohodu o jadrovom programe Iránu, na ktorej dosiahnutie je "veľmi hrdý".

Mladí by podľa neho mali tiež odmietnuť tvrdenia, že "sme ovládaní silami, ktoré nemôžeme kontrolovať," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Podpora pre tábor "áno"

V piatok Obama na tlačovej konferencii s britským premiérom Davidom Cameronom vyhlásil, že zotrvanie Británie v silnej Európskej únii je v najlepšom záujme Londýna i Washingtonu.

Ak by krajina európsky zväzok opustila, mohla by si s Washingtonom dohodnúť vlastnú obchodnú dohodu, čo by ale nebola rýchla záležitosť, lebo Briti by boli podľa neho "posledný v rade".

Svojimi výrokmi popudil zástancov takzvaného brexitu.

Prečítajte si tiež: Obama vyzdvihol odvážny postoj Merkelovej k migračnej kríze Čítajte 

Dohoda o voľnom obchode

Obama v sobotu takisto chválil dohodu o voľnom obchode medzi Spojenými štátmi a Európou, ktorá sa dlhší čas pripravuje pod názvom Transatlantické obchodné a investičné partnerstvo (TTIP).

Dohoda je podľa neho namierená proti "provinčným záujmom" jednotlivých krajín a vytvorí milióny pracovných miest a zisky v hodnote miliárd dolárov na oboch stranách Atlantiku.

SkryťVypnúť reklamu

Americký prezident vo štvrtok zablahoželal britskej kráľovnej Alžbete II. k 90. narodeninám, v sobotu navštívil divadlo Globe späté s Williamom Shakespearom. Čaká ho ešte schôdzka s labouristickým vodcom Jeremym Corbyn a večera s premiérom Davidom Cameronom.

Barack Obama

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 064
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 565
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 259
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 443
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 611
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 564
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 278
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu