Moroni 17. apríla (TASR) - Stovky ľudí utekali dnes z dedín na úpätí sopky Karthala na najväčšom ostrove súostrovia Komory po tom, ako pred začiatkom erupcie chrlila čierny dym a popol.
Podľa dedinčanov sa začala chvieť zem a objavili sa v nej trhliny. Od sopky prišiel zvláštny zápach, po ktorom na ostrove začal padať čierny dážď a domy na svahoch sa ocitli v tme.
"Dedinčania sú v úplnej tme, padá pieskovitý dážď a viditeľnosť je nulová," povedal obyvateľ dediny Idjinkoundzi pre tlačovú agentúru Reuters. Regiónom sa v súčasnosti preháňajú prívalové zrážky a silný vietor.
Pilot Jean Marc po prelete nad vrcholom hory uviedol, že videl začiatok prúdu lávy, ten sa však zatiaľ nedostal mimo krátera. Podľa obyvateľov, ktorí absolvovali dvojhodinový výstup na vrchol, sa zrútili časti tri kilometre širokého krátera a sopka vyvrhovala veľké balvany.
Hora Karthala, vysoká 2361 metrov, a jej zalesnené svahy tvoria väčšinu územia ostrova Grande Comore. Vystrašené rodiny nastupovali do taxíkov a autobusov a smerovali do metropoly Moroni na západnom pobreží, asi 15 kilometrov od krátera.
Minister obrany Houmed Msaidie varoval ľudí, aby nevstupovali do ohrozenej oblasti a vyhli sa tak prípadným nebezpečným plynom. Úrady vyzvali obyvateľov na opatrnosť a evakuáciu úbočia hory najbližšieho ku kráteru. Podľa ministra preverujú správy o kontaminácii vody.
Karthala naposledy vybuchla 11. júla 1991, balvany padajúce do vzdialenosti niekoľkých kilometrov od vrcholu hory však vtedy nikoho nezranili. Príval lávy z trhliny na svahu pri predošlej erupcii v apríli 1977 zničil 300 domov v dedine Singani, obyvateľom sa ale poradilo uniknúť do bezpečia.
Podľa historických záznamov zabili v roku 1903 jedovaté výpary 17 ľudí a rok na to jeden človek zahynul v láve. Jej prúd sa v roku 1858 dostal až k metropole, mnohokrát skončil v mori.