ŽENEVA, BRATISLAVA. Označujú ho za jedného z najbrutálnejších diktátorov súčasnosti. Teodoro Obiang Nguema Mbasogo síce premenil Rovníkovú Guineu na pomerne bohatého vývozcu ropy, no to sa prejavuje len medzi vládnou elitou, bežní ľudia ostávajú chudobní.
Pre podozrenie z porušovania ľudských práv, kanibalizmu či z korupcie má prezident, ktorý vládne od roku 1979, zákaz vstupu do krajín Európskej únie. Jeho lietadlá majú aj zakázaný vstup do európskeho vzdušného priestoru, no pre Švajčiarsko to zjavne neplatí. Páve na to sa rozhodol svojou aplikáciou upozorniť investigatívny novinár Francois Pilet.
Loading
...
Aplikácia na Twitteri
V článku pre magazín Hebdo odhalil, že diktátorovo lietadlo lieta pravidelne medzi Rovníkovou Guineou a Ženevou. Ako pravidelne sa to deje, môžu ľudia sledovať na Twitteri, kde jeho aplkácia zverejňuje časy odletov a príletov.
Internetový bot podľa neho môže ľuďom ukázať Ženevu, ako „medzinárodné hlavné mesto“. „Veľa skorumpovaných alebo diktátorských režimov je v Ženeve prítomných, niekedy pre legitímne politické alebo diplomatické dôvody, no často pre to, aby tu ľudia schovávali a užívali si svoje bohatstvo,“ povedal Pilet pre portál TheLocal.ch.
Loading
...
Prečo práve Ženeva?
„Týchto ľudí tu láka pocit, že sú mimo pozornosti verejnosti. Páči sa mi myšlienka, že vždy keď líder autokratického režimu pristáva so svojim súkromným lietadlom v Ženeve, informácia sa hneď stane verejnou,“ hovorí Pilet. Dúfa, že sa ľudia začnú pýtať, prečo si diktátori vyberajú práve Ženevu a dotlačia vládu, aby s tým niečo urobila.
Okrem Obianga Nguemu Piletov robot sleduje aj lietadlá, ktoré patria vládam Kazachstanu, Líbye, Kamerunu, Azerbajdžanu či Bieloruska.
Loading
...