ATÉNY, BRATISLAVA. Mnohí Európania predtým o Lesbose nikdy nepočuli. Pred dvoma rokmi išlo o turistickú destináciu pri tureckom pobreží s atraktívnymi plážami a príjemným počasím. Za posledný rok sa však situácia zmenila – turistov nahradili utečenci, pre ktorých sa Lesbos stal bránou do Európy. Prešli ich tade desaťtisíce.
Mesiac po dohode, ktorú s Tureckom uzavrela Európska únia, sa počet prichádzajúcich ľudí rapídne znížil. Neznamená to však, že dohoda naozaj funguje. Všetko môžu zmeniť pašeráci aj ďalšie kroky Únie a Turecka.
„Pred pár mesiacmi prichádzalo na naše ostrovy tri až štyritisíc ľudí denne... dnes je to asi 50 až 60 utečencov denne,“ povedal podľa agentúry Reuters grécky premiér Alexis Tsipras.
Aj šéf NATO Jens Stoltenberg ocenil úspešnú spoluprácu s Tureckom a tureckou pobrežnou strážou, ktorá sa snaží zastaviť pašerákov. Dialo sa to však v čase, keď sa v Stredozemnom mori pri talianskom pobreží utopilo asi päťsto utečencov.
Aj keď išlo prevažne o migrantov zo Somálska či Sudánu a nie z Blízkeho východu, aj Európska komisia už upozorňuje, že trend sa môže zmeniť a centrálne Stredozemie sa môže opäť stať vyťaženou trasou na ceste do Európy. Potvrdzujú to aj prvé štatistiky hovoriace o náraste počtu utečencov v tejto oblasti.