MOSKVA. Izrael urobí všetko preto, aby zabránil odovzdaniu moderných zbraní libanonskému radikálnemu hnutiu Hizballáh a vytvoreniu nového frontu na Golanských výšinách. Tie musia zostať Izraelu.
Chce užšie spolupracovať
Uviedol to izraelský premiér Benjamin Netanjahu pri stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Hosť navrhol Kremľu užšiu spoluprácu kvôli odvráteniu možných incidentov.
"Prišiel som sem s hlavným cieľom posilniť koordináciu medzi nami v oblasti bezpečnosti, aby sme odvrátili chyby, nedorozumenia a incidenty rôzneho druhu," povedal Netanjahu.
"Izrael má zjavné a pochopiteľné neprekročiteľné medze, späté s našou bezpečnosťou. Po prvé robíme všetko, aby sme zabránili odovzdaniu supermoderných zbraní do rúk Hizballáhu, a po druhé robíme všetko, aby sme zabránili vytvoreniu nového frontu teroru proti nám na Golanských výšinách," dodal.
Nedá sa podľa neho vrátiť do čias, keď izraelské osady boli ostreľované z Golan, a tak tieto výšiny zostanú súčasťou Izraela, či už v rámci nejakej dohody, alebo aj bez nej.

Rusko i nasadením svojho letectva v Sýrii podporilo svojho spojenca v Damasku prezidenta Bašára Asada, na ktorého strane bojujú tiež bojovníci Hizballáhu, sponzorovaní Iránom.
Spojené štáty vyjadrujú znepokojenie nad správami, že Rusko napriek vyhláseniam o čiastočnom stiahnutí svojich síl posiela do Sýrie ďalšie zbrane, najmä delostrelecké.
Minulý týždeň Netanjahu vyhlásil, že Golanské výšiny budú navždy patriť Izraelu. Premiér pritom vyjadril pochybnosť o tom, že by sa Sýria niekedy mohla vrátiť do situácie pred terajšou devastujúcou občianskou vojnou. Nebude sa vraj stavať proti úsiliu stabilizovať Sýriu, ak to nebude na úkor bezpečnosti Izraela.
Znamenie pre USA a Rusko
Netanjahuovo vyjadrenie bolo považované za signál pre USA a Rusko, že strategické výšiny by mali byť vylúčené z akejkoľvek dohody o ukončení už päť rokov trvajúcej vojny v Sýrii a o budúcnosti tejto krajiny.
Väčšiu časť Golanských výšin Izrael obsadil pred takmer polstoročím po sedemdňovej vojne a neskôr anektoval. Medzinárodné spoločenstvo tento krok neuznalo. Sýria kontroluje na Golanských výšinách asi 510 kilometrov štvorcových, Izrael okupuje 1 200.
Medzi časťou kontrolovanou Izraelom a tou, ktorú má pod kontrolou Sýria, je nárazníkové pásmo, ktoré strážia medzinárodné pozorovacie misie OSN (UNDOF). Na izraelskej strane pôsobí v rámci UNDOF tiež niekoľko slovenských vojakov.