O dva mesiace budú Briti v referende hlasovať o zotrvaní v Európskej únii. Čo podľa vás 23. júna rozhodne?
„Ľudia sa budú pýtať sami seba, aký výsledok bude pre nich lepší. Mojou jasnou odpoveďou je, že lepšie nám bude v Únii. Členstvo prinieslo krajine prístup na trh s pol miliardou obyvateľov. Musíme pokračovať v zlepšovaní jednotného trhu, z ktorého budú naďalej profitovať britskí výrobcovia áut, britský potravinársky či farmaceutický priemysel. V tomto to už funguje, no musíme presadzovať aj jednotný trh služieb, pretože tam vzniknú nové pracovné miesta vo všetkých európskych krajinách.“
Referendum málokedy býva o otázke, ktorá je na hlasovacom lístku. Nebojíte sa, že aj tentoraz tému ovládne napríklad odpor proti utečencom?
„Sčasti to určite bude témou, ale verím, že na konci ľudia budú rozhodovať o prosperite a životných štandardoch. Očakávam preto, že si ľudia vyberú zotrvanie v Únii.“

V referende rozhodujú emócie. Zástancovia odchodu budú viesť nadšené reči o tom, že Briti budú konečne samostatní. Čo okrem obáv z odchodu môže priniesť tábor za zotrvanie?
„Dve zásadné emócie. Môžeme hovoriť, že sila je v počte. Či už hovoríme o ekonomickej sile, o ruskom tlaku, alebo o terorizme. Vieme účinnejšie reagovať, keď spolupracujeme. Môžeme zdôrazňovať i to, čo sa vo veľkej miere aj vďaka britskému vedeniu dosiahlo pri vytváraní jednotného trhu, vďaka ktorému zbohatla celá Európa, a pri rozširovaní Únie, ktoré zvýšilo počet štátov, kde funguje demokracia a právny štát. Na to, čo sme v európskom kontexte dosiahli, môžeme byť veľmi hrdí.“
Briti však veľa hrdosti k Únii doteraz neukazovali.
„Určite sa nám nepodarí vyvolať prointegračné nálady, aké panujú napríklad v Nemecku, z 20. storočia máme iné historické skúsenosti. Pre nás to nebolo storočie zlyhávania národných inštitúcií ako v Nemecku, ale storočie, keď nás národné inštitúcie ochránili pred hrozbou nacizmu. Väčšina Britov si však podľa mňa zvolí pragmatický prístup a bude hlasovať podľa toho, čo je výhodnejšie pre nich, ich deti, vnúčatá.“
Je Európska únia dôležitá pre Britániu aj z medzinárodného hľadiska?
„Určite. Európska únia prináša príležitosti napríklad v oblasti medzinárodného obchodu. Keď rokujete o dohode so Spojenými štátmi, so zoskupením štátov juhovýchodnej Ázie ASEAN alebo s Japonskom, možnosti, ktoré máte ako trh s pol miliardou ľudí, sú oveľa väčšie, ako keď ide o jednu európsku krajinu, aj keď o veľkú krajinu. Vo svetovej ekonomike prichádzajú veľké zmeny, rozvoj digitálnych technológií a globalizácia zmenia spôsob, akým teraz robíme obchod. Sila je v počte, v tom, že hovoríte o veľkom trhu, nielen o jednej krajine. Aj preto sme na tom lepšie, ak sme súčasťou polmiliardového trhu.“


Vo vláde máte členov, ktorí podporujú odchod. Nechápu tieto argumenty alebo ich odmietajú?
„Niektorí hovoria, že im to za tie ekonomické škody stojí. Hovoria, že radšej budú chudobnejší, aby ostali mimo Európskej únie. Odpovedám im, aby toto povedali ľuďom, ktorí prídu o prácu. Ďalšou odpoveďou je, že Británia si môže s Európou vyrokovať rovnaké podmienky trhu ako teraz alebo aj lepšie. Toto je politika z ríše rozprávok."
Prečo?