BRAZÍLIA, BRATISLAVA. Jedna z najznámejších pláží sveta v nedeľu skôr ako turistickú destináciu pripomínala viac kyjevský Majdan. Tisícky ľudí tam namiesto surfov vytiahli transparenty, aby protestovali proti brazílskej prezidentke Dilme Rousseffovej, ktorá vo funkcii pravdepodobne už v priebehu niekoľkých mesiacov skončí.
Brazília prežíva najväčšiu politickú krízu od roku 1985, keď v krajine padla vojenská diktatúra.
Zlé načasovanie
Kríza prichádza vo veľmi nevhodnom čase. V nedeľu poslanci dolnej komory parlamentu schválili vyšetrovanie prezidentky Rousseffovej. Potvrdiť to ešte musí senát, no pravdepodobne pôjde len o formalitu.
Deje sa tak len pár mesiacov pred tým, ako sa v auguste uskutočnia olympijské hry v Riu de Janeiro, ktoré mali potvrdiť postavenie Brazílie, o ktoré bojovala dlhé roky. Teda postavenie veľmoci, o ktoré siedma najľudnatejšia krajina planéty a siedma najväčšia ekonomika sveta bojuje už dávno.
Rousseffovej kauza nie je jednoduchá. Hlavnou postavou je jej predchodca v úrade exprezident Luís Inácio Lula da Silva, v krajine známy len ako „Lula“. Vyšetrovatelia ho podozrievajú z korupcie a mal čeliť trestnému stíhaniu.
Rousseffová tomu však zabránila – vymenovala ho za šéfa svojej kancelárie podobne, ako to v jej prípade Lula urobil ešte v roku 2005 a odštartoval tým jej politickú kariéru. Fakticky mu zabezpečila imunitu.
To však nie je všetko.
Brazílska prezidentka je obvinená aj z toho, že v roku 2014 sfalšovala čísla o tom, ako je na tom brazílska ekonomika. V ére jej predchodcu sa Brazílii darilo a hrubý domáci produkt napriek svetovej kríze v Brazílii rástol podobne, ako v Číne. Vlani však krajina skĺzla do prudkej recesie. Rousseffová mala tento fakt verejnosti zatajiť.

Všetko vraj zorganizoval viceprezident
Všetko by to vyzeralo ako obyčajné politické obvinenia, nebyť jedného muža. Sedemdesiatpäťročného Michela Temera, ktorý ju vo funkcii podľa všetkého nahradí.
Práve súčasný viceprezident podľa brazílskych médií stojí za brazílskym „prevratom“, ako krízu už teraz nazýva napríklad najväčšia stanica TV Globo. Niečo podobné naznačila aj Rousseffová.
„Žijeme v zvláštnych a znepokojujúcich časoch,“ vyhlásila ešte pred nedeľňajším hlasovaním Rousseffová. „V časoch prevratov a zrady.“
Všetko nasvedčuje tomu, že novým, aspoň dočasným, prezidentom, bude práve Temer. Sedemdesiatpäťročný potomok libanonských prisťahovalcov má v prieskumoch len asi jednopercentú podporu a podľa brazílskych analytikov je to jeho jediná šanca, ako sa dostať na najvyšší post.
Vyčítajú mu nedostatok charizmy a v kresťanskej Brazílii mu škodí aj fakt, že je tretíkrát ženatý a má päť mimomanželských detí. Jeho poslednou ženou je o 30 rokov mladšia bývalá brazílska finalistka súťaže Miss.

Zorganizoval puč?
„Je to organizátor tohto prevratu,“ cituje Guardian bývalého ministra pre národnú integráciu Cira Gomesa. „Temer vlastne teraz odhaľuje len to, čo doteraz skrýval. Že je to prevrat, ktorý mu vyhovuje,“ dodáva brazílsky poslanec Paulo Pimento.
Brazílska kríza sa však prípadným odvolaním Rousseffovej zďaleka neskončí. Ak senát schváli jej vyšetrovanie, nasledujúci polrok bude mimo úradu. Medzitým sa moci ujme Temer. Ten je však sám terčom podobných obvinení ako Rousseffová.
Politická kríza v krajine tak pravdepodobne vyvrcholí v auguste, teda presne v čase, keď sa v Brazílii začnú olympijské hry. V krajine, kde už teraz zúri obrovská kriminalita a v posledných mesiacoch aj nebezpečný vírus zika, politická kríza nemohla prísť v horšom čase.