BRAZÍLIA. Brazílska polícia v hlavnom meste pred budovou parlamentu vztýčila dva metre vysoké a viac ako kilometer dlhé zábrany, ktoré majú pri očakávanej demonštrácii oddeliť stúpencov a odporcov prezidentky Dilmy Rousseffovej.
Poslanci dolnej parlamentnej komory majú v nedeľu hlasovať o impeachmente, teda o ústavnej žalobe proti hlave štátu pre jej údajné machinácie vo výkazoch o štátnom rozpočte.
Napriek tomu, že sa Rousseffová usilovne snaží získať si zástupcov na svoju stranu, ich tretinu potrebnú na zablokovanie žaloby podľa agentúry Reuters zaistenú nemá.

Demonštrácie v Riu aj Sao Paule
Debata o osude prezidentky má začať o 19:00 SELČ. Kedy zástupcovia pristúpia k hlasovaniu, nie je jasné. Pred parlamentnou budovou sa už ráno zhromaždili príslušníci oboch táborov.
Stále prichádzajú nové autobusy privážajúce podľa miestnych médií tisíce ďalších. Demonštrácie úrady očakávajú v Riu de Janeiro aj v Sao Paule.
Pokiaľ najmenej 342 z 513 poslancov dolnej komory ústavnú žalobu podporí, debata sa presunie do Senátu, ktorého rozhodnutie môže Rousseffovú zbaviť funkcie.
Zdiskreditovaní náhradníci
Prezidentský úrad by v takom prípade prevzal sedemdesiatpäťročný viceprezident Michel Temer, ktorý je však zapletený do rozsiahleho korupčného škandálu okolo štátnej ropnej firmy Petrobras a sám môže čeliť pokusom o odvolánie.
Tretím v poradí je šéf Poslaneckej snemovne Eduardo Cunha, považovaný za hlavného odporcu Rousseffovej. Cunha čelí obvineniu z prania špinavých peňazí a úplatkárstva a tiež mu hrozí riziko odvolania z úradu, uvádza agentúra AP.
Podľa brazílskych médií je z korupcie a ďalších trestných činov podozrivá viac ako polovica poslancov parlamentného výboru, ktorý navrhol odvolanie Rousseffovej. Obvineniam čelí celkovo 60 percent členov brazílskeho zákonodárneho zboru.
V Brazílii existuje špeciálny zákon, podľa ktorého poslancov a ďalších vysokých politických činiteľov nemôže súdiť bežný, ale len najvyšší súd. Ten drží podľa AP nad politikmi ochrannú ruku.