BRATISLAVA. Bezpečnostné fórum GLOBSEC okrem otvorených diskusií na aktuálne bezpečnostné otázky hostilo aj stovky stretnutí za zatvorenými dverami, ktoré mohli viesť k vyriešeniu niekoľkých zásadných výziev globálnej spoločensko-politickej situácie. Zástupcom médií to povedal zakladateľ podujatia Róbert Vass.
„Zahranično-politické témy boli vždy na okraji záujmu spoločnosti, v poslednom roku akoby sa stávali vnútropolitickými,“ vyhlásil Vass s tým, že postoj k týmto témam mohol rozhodovať o sympatiách voličov k politickým stranám.

Konkrétne odporúčania
Organizátori podujatia pripomenuli aj iniciatívu, ktorej cieľom je priniesť konkrétne odporúčania pre členské štáty a európske inštitúcie, aby zlepšili vnútornú bezpečnosť, aby lepšie fungoval schengenský priestor a aby znížili riziko terorizmu.
Iniciatívu vedie skupina odborníkov na bezpečnosť a bývalých politikov, ktorej predsedá bývalý minister USA pre vnútornú bezpečnosť Michael Chertoff. Vass avizoval aj potenciálny vznik iných iniciatív tohto typu.
Organizátori konferencie už začali s prípravou ďalšieho ročníka. Do Bratislavy by chceli prilákať i lídrov z Ázie a iných kontinentov.

„Uvidíme, ako sa bude vyvíjať bezpečnostná situácia, ale vidíme, že mnohé problémy, ktoré máme na stole dnes, s veľkou pravdepodobnosťou o rok ešte nebudú vyriešené.“ povedal Vass na margo hlavných tém budúcoročnej konferencie.
Jedenásty ročník konferencie podľa neho prekonal očakávania.
Ruský moment prekvapenia
Rusko má pri hraniciach s baltickými štátmi dostatočnú vojenskú silu, ktorá mu dovoľuje využiť moment prekvapenia. V rámci fóra GLOBSEC 2016 to uviedol predseda Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie Petr Pavel.
Zároveň upozornil, že Rusko za poslednú dekádu významne navýšilo svoju vojenskú silu.
"Jednoducho povedané, Rusko má na svojom západnom krídle, pri baltických štátoch, dostatočnú vojenskú silu, ktorá mu dovoľuje využiť počiatočný moment prekvapenia," uviedol Pavel.
Ako dodal, je presvedčený, že NATO má dostatok zdrojov na to, aby mohlo čeliť takejto potenciálnej hrozbe. "Hoci pravdepodobne by sme v prvom momente neboli schopní odpovedať na moment prekvapenia s rovnakou silou," dodal Pavel.
V jednote je sila
Najväčšou silou NATO je podľa jeho slov jednota. Aj keď členské štáty na východnej hranici NATO sa Ruska obávajú viac, ako také Španielsko alebo Portugalsko.
No napríklad aj tieto krajiny podľa neho dávajú najavo svoju solidaritu tým, že posielajú svojich vojakov do baltických krajín na cvičenia. "Musím jasne povedať, že sme spolu a ak sa niečo stane v baltických krajinách, dokonca aj Španielsko a Portugalsko tam budú," zdôraznil.
Budovanie trvalých základní na východnom krídle Aliancie podľa predsedu Vojenského výboru NATO nie je riešením. "Pridali by ste iba ďalší bod na zoznam cieľov. Nie som si istý, že budovanie nových základní v blízkostí hraníc slúži svojmu účelu. Takáto základňa sa môže ľahko stať terčom potenciálneho prekvapivého útoku.
Verím, že flexibilita, mobilita a menšie jednotky budú mať lepší vojenský efekt," vysvetlil Pavel. Práve schopnosť preskupiť a posilniť jednotky kdekoľvek je potrebné, považuje Pavel za výhodu.