QUITO. Sobotňajší silné zemetrasenie v Ekvádore si vyžiadalo najmenej 238 mŕtvych. Oznámili to v nedeľu miestne úrady.
Počet zranených prekračuje 1 500, stovky budov boli zničené a otrasy vážne zničili komunikačnú sieť. Podľa miestnych médií krajina mobilizuje rezervy, do oblasti katastrofy mieria lietadlá s humanitárnou pomocou.
Pomoc dorazila z Kolumbie, Mexika, Čile a Španielska.
Mŕtvi vo viacerých mestách
Ekvádorský viceprezident Glas vo svojom sobotňajšom televíznom vystúpení informoval, že záchranári hlásili mŕtvych v mestách Manta, Guayaquil a Portoviejo. Išlo o najsilnejšie zemetrasenie v Ekvádore za posledné desaťročia.
Otrasy cítili 40 sekúnd aj v ekvádorskej metropole a mnoho ľudí v strachu utekalo von z budov. Quito leží asi 173 kilometrov od miesta, kde sa podľa expertov nachádzalo epicentrum zemetrasenia. Otrasy v hlavnom meste zapríčinili i výpadok elektrického prúdu a vyvolali paniku medzi obyvateľmi.
Ekvádor po katastrofe zmobilizoval vyše 10 000 príslušníkov bezpečnostných jednotiek. Problémom pri pátraní po obetiach a nezvestných sú ťažko prístupné oblasti.
Prezident Rafael Correa zrušil plánovanú cestu do Vatikánu a občanov vyzval, aby aj počas výnimočného stavu ostali pokojní. V najviac zasiahnutých provinciách Esmeraldas a Manabu mobilní operátori dočasne zrušili poplatky za textové správy, aby ľuďom umožnili jednoduchú komunikáciu s príbuznými a známymi.
Väzni na úteku
Situáciu po zemetrasení zneužilo sto väzňov, ktorých útek na Twitteri oznámila ministerka spravodlivosti Ledy Zunigová.
Podľa tlačovej agentúry DPA uviedla, že približne 30 väzňov zadržali v Portoviejo v západnej provincii Manabi, jednom z najviac zemetrasením postihnutých regiónov.
Cunami úrady neočakávajú, evakuáciu odvolali
Pacifické centrum pre varovanie pred cunami oznámilo, že niektoré časti pobrežia Ekvádoru môžu zasiahnuť vlny s výškou 30 centimetrov až jeden meter. Úrady najprv vyzvali obyvateľov pobrežných oblastí na evakuáciu, v nedeľu doobeda však evakuačné pokyny odvolali. Varovanie pred cunami vydalo aj susedné Peru, týka sa severnej časti krajiny.
Ešte hodinu po zemetrasení sa objavovali následné otrasy, niektoré z nich o sile až 5,6 stupňa. Celkom ich bolo päťdesiatpäť.
Podľa USGS epicentrum ležalo vo vzdialenosti 27 kilometrov od Muisne, čo je oblasť rybárskych prístavov obľúbených medzi turistami. Hypocentrum zemetrasenia sa nachádzalo v hĺbke približne dvadsiatich kilometrov.
Nemecké Geologické výskumné centrum (GFZ) v Postupime skúmalo možné geologické spojenie medzi zemetraseniami v Japonsku, Togu a Ekvádore, ktoré patria k takzvanému Ohnivému kruhu, napokon ho však vylúčilo.
