BRATISLAVA. V prvej línii boja s extrémizmom a utečeneckou krízou nie je len Jordánsko, ale my všetci. Povedal to v sobotu jordánsky minister zahraničných vecí Násir Džúda na konferencii Globsec, ktorá sa koná v Bratislave.
Podľa Džúdu je v dnešnej realite globalizovaného sveta nevyhnutné hovoriť o akýkoľvek súčasných výzvach ako o spoločnom probléme, či už ide o boj s terorizmom, utečeneckú krízu alebo iné naliehavé otázky.
V súvislosti s tým uviedol, že terorizmus a extrémizmus nepozná hraníc, keďže k "najväčším a najhroznejším" teroristickým útokom medzi rokmi 2014-16 došlo v Indonézii, Pakistane, Afganistane, Sýrii, Iraku, Turecku, Alžírsku, Tunisku, ako aj vo Francúzsku a Belgicku. Nerozlišuje ani medzi rasami či náboženstvami, pretože pre teroristov "sme terčom všetci".
Jordánsky kráľ Abdalláh II. nazval boj proti terorizmu a extrémizmu treťou svetovou vojnou, vedenou inými prostriedkami, povedal Džúda. Ako príklad uvádza extrémisticku organizáciu Islamský štát (IS), v ktorej radoch bojuje viac ako 90 rozličných národností a proti nemu stojí ďalších 60 národností, čo podľa neho nemožno nazvať inak ako globálnou vojnou.
Podľa Džúdu nejde len o boj vojenskými prostriedkami, vojenské plánovanie a stratégie, ale o komplexné holistické riešenie.
