Nikózia 17. apríla (TASR) - Cyperskí Turci si dnes budú voliť nového vodcu, ktorého úlohou by malo úspešne zakončiť rokovania s cyperskými Grékmi o znovuzjednotení rozdeleného ostrova.
Jedným z nádejných kandidátov na zvolenie lídra tureckej menšiny na Cypre je premiér medzinárodne neuznanej Severocyperskej tureckej republiky Mehmet Ali Talat.
Nové rokovania medzi cyperskými Grékmi a cyperskými Turkami o zjednotení ostrova po vlaňajšom neúspechu, keď napokon do Európskej únie vstúpil rozdelený ostrov, sú aj v záujme Turecka, ktoré by malo v októbri tohto roku začať s Európskou úniu rokovania o vstupe do spoločenstva.
Pri tejto príležitosti prinášame chronológiu udalostí spojených s Cyprom: 1878 - Otomanská ríša odstúpila Cyprus britskej správe, ale sama si ponechala formálnu zvrchovanosť nad ostrovom 1914 - Veľká Británia anektovala Cyprus 1955 - odbojová skupina EOKA cyperských Grékov začala proti Britom ozbrojený boj 1960 - Veľká Británia poskytla Cypru nezávislosť, podľa ústavy sa moc rozdelila medzi cyperských Grékov a cyperských Turkov 1963 - cyperský prezident arcibiskup Makarios navrhol zmenu ústavy, ktorá znamenala skončenie deľby moci s Turkami 1964 - ozbrojené boje medzi Grékmi a Turkami, cyperská vláda sa vytvorila bez zastúpenia cyperských Turkov. Medzinárodné spoločenstvo ju uznalo ako jedinú legitímnu vlády ostrova. OSN rozmiestnila na ostrove mierotvorné sily UNFICYP júl 1974 - grécka vojenská junta podporila puč gréckych militantov proti Makariovi s cieľom zjednotiť ostrov s Gréckom. O päť dní vyslalo Turecko na ostrov vojenské jednotky, ktoré obsadili severnú časť Cypru - puč na Cypre sa skončil neúspešne a v grécka vojenská junta padla 1977 - 1979 - cyperskí Gréci a cyperskí Turci sa dohodli na zásade, že Cyprus by mal byť dvojčlennou federálnou republikou 1983 - vodca cyperských Turkov Rauf Denktaš vyhlásil na severe Cypru samostatný štát 2002 - OSN oznámila svoj mierový plán pre Cyprus založený na rozsiahlej deľbe moci a vrátení územia cyperským Grékom 2003 - Vodca cyperských Grékov Glafkos Klerides prehral voľby a prezidentom sa stal Tassos Papadopulos 11. marec 2003 - neúspech mierového summitu v Haagu 22. apríla 2003 - Denktaš schválil otvorenie kontrolných bodov na "zelenej línii" pre denné prechody 2004 - nová vláda cyperských Turkov získala dôveru a začali sa nové snahy o zjednotenie ostrova 19. február 2004 - začali sa rokovania medzi vodcami cyperských Grékov a cyperských Turkov marec 2004 - pokračovali rozšírené rokovania vo švajčiarskom Bürgenstocku. Generálny tajomník OSN Kofi Annan predstavil svoj plán na znovuzjednotenie ostrova, o ktorom malo rozhodnúť referendum vyhlásené na 24. apríla 24. apríl 2004 - cyperskí Gréci v referende Annanov plán odmietli, cyperskí Turci s ním vyslovili súhlas 1. mája 2004 - Cyprus vstúpil do Európskej únie ako rozdelený ostrov 17. decembra 2004 - Turecko získalo prísľub Európskej únie o začatí rokovaní o vstupe do EÚ v októbri 2005 po tom, ako cyperskí Gréci stiahli svoje hrozby veta 20. februára 2005 - v parlamentných voľbách cyperských Turkov vyhral Mehmet Ali Talat 17. apríla 2005 - uskutočnia sa prezidentské voľby cyperských Turkov.