BRUSEL, BRATISLAVA. Tá debata trvala viac ako päť rokov a nebyť nedávnych teroristických útokov v Bruseli, možno by trvala ďalších päť. Po štvrtku sa definitívne skončila a takzvaný centrálny register leteckých pasažierov bude definitívne realitou.
V praxi sa tak každý občan ktoréhokoľvek členského štátu Únie ocitne na zozname, ktorý budú mať k dispozícii bezpečnostné zložky a tajné služby. Príslušnú legislatívu vo štvrtok odhlasoval Európsky parlament. Schváliť ju musia ešte 21. apríla ministri vnútra členských štátov, pôjde však len o formalitu.
Čo centrálny register prinesie? Prečo je kontroverzný? Prinášame otázky a odpovede.
Čo je to centrálny register pasažierov?
V podstate ide o zoznam všetkých ľudí, ktorí komerčnými linkami prilietavajú do Európskej únie, odlietavajú z nej alebo letia medzi jednotlivými členskými krajinami.
Neobsahuje však len mená. Sú v ňom aj kontaktné detaily, informácie o batožine, osobné údaje či údaje z kreditky, ktorou človek zaplatil za letenku. V každom členskom štáte teraz vznikne osobitná „jednotka“, ktorá bude informácie uchovávať. Potom ich pošle do centrálneho registra.
Údaje nebudú skladovať aerolinky, tie ich budú len poskytovať. Nemôžu však poskytovať napríklad informácie o vašej rase, sexuálnej orientácii či podobných detailoch. Ak ich poskytnú, úrady budú musieť tieto dáta vymazať.