Washington 16. apríla (TASR) - Ministri financií a šéfovia centrálnych bánk skupiny siedmich priemyselne najvyspelejších krajín sveta (G7) prisľúbili dnes "rázne kroky" proti ekonomickým nerovnováham a pre podporu rastu, proti ktorému podľa nich ako "protivietor" pôsobí nárast cien ropy.
V záverečnom vyhlásení po schôdzke vo Washingtone pred jarnými zasadnutiami Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky uviedli, že na tento rok očakávajú stabilný ekonomický rast na základe priaznivých faktorov ako miernejšia inflácia a postup centrálnych bánk pri úrokových mierach.
Ministri však varovali pred uspokojením sa s tým, že hlavné ekonomické veľmoci musia konať vo viacerých oblastiach: USA znižovať rekordné rozpočtové deficity a Európa a Japonsko odbúrať pracovné bariéry brzdiace rast, ako napríklad uľahčiť zamestnávanie a prepúšťania pracovníkov.
Bez menovania Číny vyzvali predstavitelia G7 tiež na väčšiu flexibilitu výmenných kurzov, čo je vnímané ako výzva pre Peking, aby prestal priamo spájať jüan s americkým dolárom a umožnil určovanie jeho hodnoty trhom. Podľa amerických výrobcov Čína svojou menovou politikou podhodnotila jüan až o 40 percent, čo krajine dáva pri obchode obrovskú konkurenčnú výhodu.
Predstavitelia USA, Kanady, Japonska, Nemecka, Británie, Francúzska a Talianska sa naďalej nedokážu zhodnúť v otázke dlhov krajín tretieho sveta. Vo vyhlásení však potvrdili, že snaha riešiť tento problém pokračuje, a odobrili plán poskytnúť niektorým z najchudobnejších krajín až 100-percentné odpustenie dlhu.