NEW YORK. Medzinárodní vyšetrovatelia a právnici získali z dokumentov, ktoré zo Sýrie vyviezol bývalý spolupracovník tamojšieho režimu Abdalmadžíd Barakát, dôkazy o tom, že sýrsky prezident Bašár Asad spáchal vojnové zločiny.
O obsahu rozsiahleho materiálu, o ktorom sa prvé informácie objavili v roku 2012, informoval server Middle East Eye (MEE).
Vyšetrovatelia údajne našli dôkazy, že Asad schvaľoval mučenie a použitie násilia na potlačenie protestov na ich začiatku.
Barakát bol účastníkom schôdzok krízového riadiaceho centra v Damasku, tajne však pracoval pre opozíciu a utiekol do Turecka.
Dokumentáciu odovzdal komisii pre medzinárodnú spravodlivosť a zodpovednosť, ktorej členmi sú právni experti z niekoľkých západných štátov.

Krízové centrum
Asadom zriadené krízové centrum malo podľa získaných informácií mimoriadne právomoci pre potláčanie nepokojov. Denne sa stretávalo v Damasku a jeho prácu riadil vysoký člen vládnej strany Baas Muhammad Saíd Bichajtán.
Middle East Eye napísal, že časopis The New Yorker vo svojom novom čísle uvádza, že komisii sa podarilo nájsť "spojenie medzi systematickým mučením a vraždením desiatok tisícov Sýrčanov a písomnými pokynmi schválenými Asadom".
Akcie vraj "koordinovali sýrske tajné agentúry a operatívci režimu potom o vykonaní príkazov informovali Damask". Asad údajne návrhy na zásahy "schvaľoval, podpisoval a niekedy zmenil". Barakát si je istý, že "žiadne rozhodnutie týkajúce sa bezpečnostných otázok, nebolo urobené bez Asadovho súhlasu".
Presvedčivé dôkazy
Prokurátor Stephen Rapp, ktorý bol zapojený do súdnych konaní proti osobám spájaných s genocídou v Rwande, The New Yorkeru povedal, že dokumenty uniknuté zo Sýrie sú od Norimberského procesu vôbec najpádnejším dôkazom o spáchaní vojnových zločinov.
"Keď príde na spravodlivosť, budeme mať lepšie dôkazy, ako sme mali kedykoľvek od Norimbergu," povedal.
Middle East Eye upozorňuje, že pokus o obvinenie Asada pred Medzinárodným trestným súdom už v roku 2014 vetovalo Rusko.
V mierových rokovaniach, ktoré sprostredkováva OSN, Rusko za Asadom stále stojí a odmieta požiadavku opozície na jeho odvolanie. Podľa Ruska je výmena režimu možná iba prostredníctvom volieb.