MOSKVA, BRATISLAVA. Keď v roku 1924 zomrel ruský revolucionár Vladimír Lenin, prišli sa na jeho vystavené telo pozrieť tisícky ľudí. Chladné januárové počasie ho udržalo v dobrom stave až dva mesiace. V mauzóleu na moskovskom Červenom námestí je jeho múmia atrakciou dodnes.
Nepredstavujte si však obandážované telo z egyptských pyramíd. Bývalý sovietsky vodca vyzerá aj 146 rokov od narodenia na mladíckych 53. Vďačí za to náročnému a nie úplne lacnému procesu.
Chemické kúpele
Ak by ste sa opýtali Rusov, mnohí by chceli, aby Lenina už konečne normálne pochovali. Prezident Vladimir Putin sa však podľa portálu Gawker bojí, že takýto krok by krajinu rozdelil, a tak telo zostáva súčasťou výstavy.
Stovky vedcov sa už dlhé roky podieľajú na biomedicínskych procesoch, ktoré udržiavajú jeho prirodzený "živý" vzhľad. Každých 18 mesiacov musí napríklad absolvovať chemický kúpeľ, ktorý ho pokryje novou vrstvou balzamovacích tekutín.
Ruská vláda začiatkom tohto týždňa zverejnila aj sumu, ktorú tento rok za proces zaplatí. Na zachovanie Leninových pozostatkov vyčlenila približne 13 miliónov rubľov, teda asi 175-tisíc eur.
Neprirodzená múmia
Napriek prvému dojmu vitálneho päťdesiatnika má Lenin viacero plastických operácií a umelých častí tela. Syntetickou kožou sa napríklad podľa magazínu Scientific American plátajú miesta, kde pôvodná začala hniť a vráskavieť.
Okrem umelých mihalníc mu museli vedci vymodelovať aj nový nos a uši. Obnoviť pôvodný vzhľad museli aj pri ďalších častiach tela.
Aj preto mnohí podľa BBC požadujú, aby sa neprirodzená múmia pochovala do hrobu pri tradičnom kresťanskom pohrebe. Iní zasa pripomínajú, že ani Leninovi by sa nepáčilo, že sa k nemu správajú ako k modle.