Do Bratislavy príde aj bývalý hlavný vyslanec amerického prezidenta Baracka Obamu, ktorý mal donedávna na starosti koordináciu boja proti Islamskému štátu, generál John Allen. Na Globsecu sa opäť zúčastní aj druhý muž NATO, zástupca generálneho tajomníka Alexander Vershbow.
Európsku úniu bude zastupovať napríklad slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič, Česko minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek a Chorvátsko prezidentka Kolinda Grabarová-Kitarovičová.
Madelaine Albrightová
Rodáčka z Prahy narodená ako Marie Korbelová je dodnes jednou z najznámejších tvárí, ktoré v modernej histórii viedli americký State Department. Ministerkou zahraničných vecí bola Albrightová v rokoch 1997 až 2001 v ére prezidenta Billa Clintona.
Koncom 90. rokov, keď na Balkáne zúrili krvavé etnické čistky, bola kľúčovou postavou svetovej politiky. Najmä pri podpise mierovej dohody v Bosne a ukončení vojny v Kosove.
Zaslúžila sa aj o mierové dohody medzi Izraelom a arabskými krajinami. V roku 2000 sa stala prvou šéfkou americkej diplomacie, ktorá navštívila komunistickú Severnú Kóreu.
Po skončení diplomatickej kariéry založila nadáciu Albright Stonebridge Group.

Ann Applebaumová
Američanka je nositeľkou prestížnej Pulitzerovej ceny a zároveň jednou z najznámejších novinárok. Venuje sa politickej transformácii strednej a východnej Európy. Je tiež manželkou bývalého poľského ministra zahraničných vecí Radoslawa Sikorského.
V súčasnosti sa často venuje najmä otázke terorizmu, extrémizmu a utečeneckej kríze. Okrem toho komentuje dôvody nárastu krajnej pravice v Európe a analyzuje možné vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie.

Michael Chertoff
Bývalý minister pre národnú bezpečnosť pôsobil v administratíve vtedajšieho prezidenta Georgea W. Busha. Po útokoch z 11. septembra 2001 na newyorské dvojičky spoluvytváral dodnes kontroverznú legislatívu známu ako Patriot Act. Aj na jej základe neskôr americké bezpečnostné a tajné služby získali oveľa väčšie právomoci.
Chertoff dodnes podporuje viaceré sporné metódy boja proti terorizmu, ako sú napríklad takzvané celotelové skenery. Je tiež zástancom tvrdšieho boja proti ilegálnej migrácii v USA.

Generál John Allen
Po bývalom veliteľovi amerických vojsk v Iraku Davidovi Petraeusovi ide asi o najznámejšieho amerického generála. Donedávna pôsobil ako hlavný poradca prezidenta Obamu pre Islamský štát.
John Allen tento rok poskytol rozhovor aj pre SME. „Sme vo veľmi širokom konflikte. Často o ňom rozmýšľame len z hľadiska armády, ale je to aj konflikt myšlienok a hodnôt. Je to tiež konflikt, ktorý má náboženský rozmer. Nie je to len konflikt, pri ktorom sa strieľa. Je to konflikt s Islamským štátom,“ povedal v decembri minulého roka pár týždňov po tom, ako sa mu skončilo funkčné obdobie.
V rokoch 2006 až 2008 sa ako zástupca hlavného amerického veliteľa v Iraku podieľal na operácii Iracká sloboda. V minulosti pôsobil aj v Bosne. Za sebou má aj funkciu poradcu amerického ministra zahraničných vecí Johna Kerryho či bývalého ministra obrany Chucka Hagela.