Moderná Ukrajina: Nárast ľudských práv. S takýmto popisom zverejnila v septembri 2014 na twitteri ruská misia v Ženeve fotografiu s hákovým krížom a ukrajinskou vlajkou. Zobrazovať mala nárast nacizmu na Ukrajine.
Fotografia z Ukrajiny naozaj pochádzala - je však z natáčania historického filmu v Charkove spred piatich rokov. Napriek tomu sa na internete zjavuje pravidelne.
Aj koncom januára zverejnila tlačová agentúra tzv. doneckej ľudovej republiky informáciu o tom, že dvadsať ukrajinských vojakov zahynulo a ďalších dvesto bolo hospitalizovaných po tom, čo z amerického laboratória pri Charkove unikol smrteľný vírus z Kalifornie.
Správu prebrali viaceré ruské servery. Na samotnej tlačovej konferencii k prípadu však už hovorca DĽR Eduard Bašurin hovoril len o dvadsiatke hospitalizovaných. Navyše tajné americké laboratórium v oblasti mali vybudovať, ale po protestoch tento plán zrušili.
Vymyslené alebo upravené správy pritom už dávno nie sú len otázkou rusko-ukrajinských vzťahov. Najmä proruská propaganda sa objavuje takmer vo všetkých európskych krajinách. Začínajú proti nej bojovať nielen dobrovoľníci a mimovládne organizácie, ale aj Európska únia či NATO.

Fabrika na diskutérov
Informačná vojna bola najsilnejšia v období, keď ruské vojská obsadili polostrov Krym. Ukrajina však väčšinou ustúpila do pozadia a dnes je hlavnou témou propagandy utečenecká kríza, Sýria aj nejednotnosť Európskej únie.
„V niektorých krajinách chce Rusko dosiahnuť vplyv nad politikou, inde sa chce ubezpečiť, že nie sme schopní robiť rozhodnutia. Chcú nás zmiasť, narušiť politiku a diskusný proces,“ hovorí pre SME Janis Sarts, šéf Centra pre strategickú komunikáciu NATO (StratCom) v Lotyšsku. Podľa neho už v Európe dávno vojna existuje - tá informačná.
Práve StratCom v lete preskúmal asi dvestotisíc diskusných príspevkov na troch lotyšských spravodajských portáloch. Celkovo označili 1,45 percenta príspevkov za diela tzv. proruských trollov.
Pri niektorých článkoch však podozriví diskutujúci s totožnými IP adresami či podobnými gramatickými chybami tvorili vyše polovicu príspevkov.