KYJEV, BRATISLAVA. Keď roky viedol ako starosta vyše 300-tisícové mesto Vinnycia, bol obľúbený. Ešte pred pár týždňami hrdo v ukrajinskom parlamente hovoril o tom, ako sa jeho mesto zbavilo sovietskych názvov ulíc.
Hovoria o ňom ako o schopnom manažérovi a človeku, ktorý má na rozdiel od mnohých politikov pomerne čistý štít. Doterajšiemu predsedovi ukrajinského parlamentu Volodymyrovi Hrojsmanovi to však na to, aby bol úspešným premiérom, stačiť nemusí. Dostane však šancu, vo štvrtok ho na čelo vlády zvolil ukrajinský parlament.
Korupcia sklamala voličov
Oksana Ničiporuková predáva dnes na kyjevskom Námestí nezávislosti, známom ako majdan, šály s ukrajinskými farbami. Pred rokom prišla o prácu ekonómky v továrni na plast.
Budúcnosť veľmi ružovo nevidí. "Každý deň počujeme krásne slová o reformách, ale žiadne krásne výsledky nie je vidieť," hovorí pre agentúru AP.
Ukrajincov dnes čoraz viac trápia nesplnené sľuby, o ktorých hovorili politickí lídri na majdane v roku 2014. Aj keď kyjevské letisko aj metropola sú dnes oblepené plagátmi o boji proti korupcii, dôvera vo vládu aj prezidenta je minimálna.
Nepomáha tomu ani škandál s Panama Papers, ktorý odhalil tajné účty prezidenta Porošenka v daňových rajoch. Nesplnené sľuby dopadli v posledných mesiacoch aj teraz už bývalého premiéra Arsenija Jaceňuka.
Ten už jednu snahu o odvolanie prežil, práve to však viedlo k ešte väčším konfliktom v parlamente aj vláde. V pondelok podal demisiu.
Jaceňuk bol z politiky znechutený aj preto, že sa mu veľa z jeho sľúbeného programu presadiť nepodarilo. Jeden z politických lídrov, ktorý na kyjevskom majdane na prelome rokov 2013 a 2014 sľuboval boj proti korupcii a priblíženie Ukrajiny k Západu, voličov veľmi nenadchol. Vo štvrtok ho nahradil práve 38-ročný Hrojsman.

Vojna je na okraji
Nový premiér a vláda však nemusí veľmi s riešením najväčších problémov krajiny pomôcť. Pre Ukrajinu pritom nie je kľúčovou témou ani tak stále prebiehajúca vojna na Donbase, ako ekonomické a spoločenské problémy.