IDOMENI. Asi päť desiatok migrantov z provizórneho gréckeho tábora Idomeni pri hraniciach s Macedónskom sa v stredu opäť pokúsilo prekonať plot na grécko-macedónskej hranici.
Macedónska polícia proti nim rovnako ako v nedeľu použila slzný plyn a omračujúce granáty. Informovali o tom svetové tlačové agentúry.
Po použití slzného plynu sa migranti z hranice s Macedónskom stiahli späť do tábora a situácia sa upokojila, informovali grécke médiá.
O situáciu v Grécku sa zaujíma aj pápež František. Svojou návštevou na ostrove Lesbos, ktorá je naplánovaná na nadchádzajúcu sobotu, chce vraj vysloviť podporu nielen migrantom ale aj miestnym ľuďom.

Leták v arabčine
Už v nedeľu sa k hraničnému plotu pri Idomeni vydalo zhruba päť stoviek migrantov v snahe dostať sa cez Macedónsko a ďalšie balkánske krajiny do strednej Európy.
K pochodu ich vyzýval leták v arabčine, ktorý po tábore údajne rozniesli aktivisti z organizácií podporujúcich imigrantov. Pri strete s políciou utrpelo v nedeľu zranenia okolo 300 ľudí.
Iba niekoľko stoviek metrov od miesta stredajšieho stretu si v meste Gevgelija prezerali prijímacie stredisko pre utečencov macedónsky prezident Gjorge Ivanov so svojimi náprotivkami z Chorvátska a Slovinska Kolindou Grabarovou-Kitarovičovou a Borutom Pahorom.

Počet prichádzajúcich klesá
Od uzatvorenia hraníc na tzv. balkánskej trase uviazlo v Grécku vyše 53-tisíc migrantov. Mnohí z nich prebývajú v provizórnych táboroch, z ktorých dve najväčšie sú práve pri Idomeni a v prístavnom meste Pireus pri Aténach.
V posledných dňoch sa gréckym úradom podarilo niekoľko stoviek ľudí presvedčiť, aby tieto miesta opustili a presunuli sa do riadnych utečeneckých centier.
V utorok podľa vyhlásenia aténskeho krízového štábu odišlo z táboriska Pireus celkovo tisíc migrantov. Stále ich v ňom zostáva ešte asi 3800. Z tábora pri Idomeni tento týždeň dobrovoľne odišlo asi 500 ľudí. V nádeji, že sa hranica predsa len otvorí, ich ale stále zostáva okolo 10-tisíc.
Počet migrantov, ktorí do Grécka prichádzajú cez more z Turecka, zostáva naďalej nízky. Za posledných 24 hodín ich dorazilo na grécke ostrovy 101, o deň skôr ich bolo 80.
Podľa údajov Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) ešte v marci smerovalo do Grécka cez Egejské more asi 900 migrantov denne. Počas prvých desiatich aprílových dní už ich ale bolo denne iba okolo 170.