IDOMENI, BRATISLAVA. Keď v polovici februára Macedónsko uzavrelo hranice s Gréckom, utečenci na ceste do Nemecka začali protestovať. Snažili sa zvaliť plot na hranici a žiadali, aby ich pustili ďalej.
Postupne si začali stavať stany na blatistom poli pri hraničnej línii. Zablokovali železnicu, ktorá spája Grécko s ďalšími balkánskymi krajinami, aj na nej postavili stany. Macedónsko neustúpilo.
„Idomeni nie je oficiálnym táborom a nespĺňa humanitárne štandardy. Nie sú tam základné služby, nie je to tam žiadnym spôsobom organizované. Ľudia tam nemajú pitnú vodu, zdravotnú starostlivosť ani súkromie,“ varovala vtedy Liene Viede z Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov.

Aspoň záchody a teplá voda
O dva mesiace neskôr je v malej gréckej dedine Idomeni asi 11-tisíc utečencov. Stále bývajú v stanoch na poli a dúfajú, že sa raz cez hranicu do Macedónska dostanú.

„Nie je to dobré, ale aspoň majú lepšie záchody, v sprchách je teplá voda a sú tu lekári, ktorí ošetrujú utečencov,“ hovorí pre SME Michaela Guldanová z organizácie Človek v ohrození, ktorá v týchto dňoch v Idomeni pôsobí. V neoficálnom tábore vzniklo aj kultúrne centrum, kde sa deti a dospelí aspoň niečo učia.
Pri prechádzke táborom to nevidno, deti sa hrajú futbal, dospelí sa usmievajú, no skutočné tragédie sa odohrávajú v stanoch. „Tam sú ľudia, ktorí majú chronické zdravotné problémy, sú postihnutí, alebo ženy, ktoré by mali rodiť,“ hovorí Guldanová, ktorá pred uzatvorení balkánskej cesty utečencom pomáhala v Srbsku.
A mnohí z nich v týchto podmienkach prežívajú už viac ako mesiac. Teraz sa aspoň trochu otepľuje, no začiatkom marca v Idomeni pršalo aj niekoľko dní vkuse.

Útok na hranicu
Toto nie sú tí ľudia, ktorí cez víkend napadli policajtov a vojakov na macedónskej strane hranice a hádzali do nich kamene. Z Macedónska na nich potom strieľali gumenými projektilmi a použili slzný plyn. Miestni lekári ošetrili stovky ľudí.
Podľa svedkov agentúry Reuters sa malá skupina utečencov snažila hovoriť s policajtmi na opačnej strane hranice a žiadali ich, aby otvorili hranice. Keď dostali negatívnu odpoveď, spolu s ďalšími ľuďmi sa vydali na pochod k hranici.