Vatikán 16. apríla (TASR) - Katolícka cirkev dnes ukončila deväťdňový smútok za pápežom Jánom Pavlom II., ktorý zomrel 2. apríla na septický šok a zlyhanie srdca.
Zádušnú omšu za zosnulého pápeža odslúžil dnes popoludní v Bazilike sv. Petra čílsky kardinál Jorge Arturo Medina Estevez. Práve touto bohoslužbou sa zavŕšil deväťdňový smútok, ktorý sa začal 8. apríla - dňom pohrebu Svätého Otca.
Ako v uplynulé dni, aj dnes sa zišlo kolégium kardinálov. Vatikán neinformoval o obsahu ich rokovania, ale podľa dôveryhodných zdrojov mali diskutovať o súčasných problémoch cirkvi, vrátane finančných.
Súčasne s tým vo Vatikáne vrcholia prípravy na konkláve, ktoré sa začne v pondelok v Sixtínskej kaplnke.
Napriek zákazu poskytovať médiám rozhovory z prostredia kardinálov neustále unikajú informácie o tom, ktorý z papabili má najväčšie šance stať sa pápežom. Podľa vatikanistu Andrewa Greeleyho by sa úniky informácií mali zastaviť hneď po tom, ako v Sixtínskej kaplnke zaznie: "Extra omnes", po čom v dejisku konkláve zostanú len kardináli.
Charakteristickým znakom konkláve bola vždy jeho tajomnosť a utajovanie, ale vzhľadom na dostupnosť špeciálnych hi-tech zariadení únik informácií reálne hrozí. Za múrmi Vatikánu na ne čaká 6000 akreditovaných novinárov, ktorí chcú vyhovieť obrovskému záujmu verejnosti o rozhodnutie 115 kardinálov.
Za veľkého favorita je vo všeobecnosti považovaný nemecký kardinál Joseph Ratzinger, ale podľa piatkovej talianskej tlače vzrástli aj šance doterajšieho štátneho sekretára Angela Sodana a čílskeho kardinála Francisca Javiera Errazuriza Ossu.
Pravidlá konkláve určuje dokument Universi Dominici Gregis, ktorý Ján Pavol II. vydal v roku 1996. V súlade s ním má počas konkláve kontakt s kardinálmi povolený niekoľko prelátov, ktorí majú na starosti ceremoniálne záležitosti, sluhovia a čašníci v hoteli Casa Santa Marta, ako aj šoféri, ktorí ich budú autobusmi dopravovať k Sixtínskej kaplnke. Do skupiny "vyvolených" patria aj liftboji, lekári, zdravotné sestry a spovedníci. Zosnulý pápež v dokumente upozornil aj na potrebu dvoch dôveryhodných technikov, ktorí by mali kaplnku prehľadať, či sa v nej nenachádzajú odpočúvacie zariadenia.
Všetky tieto osoby museli zložiť prísahu o mlčanlivosti, ktorej porušenie - priame alebo nepriame: slovom, písmom, gestom alebo inak - bude potrestané exkomunikáciou z cirkvi. Vatikán neinformoval, koľko ľudí muselo v piatok zložiť prísahu, ale oficiálne fotografie z Apoštolského paláca ich zachytávajú niekoľko desiatok.
Jednou zo záverečných príprav na konkláve bolo v piatok aj vztýčenie komína na streche Sixtínskej kaplnke, z ktorého majú vychádzať dymové signály oznamujúce priebeh voľby nového pápeža.
2 pel