ŽENEVA. Plne autonómne zbrane, nazývané tiež roboty-zabijaky, by mali byť celosvetovo zakázané medzinárodnou zmluvou ešte predtým, než budú plne vyvinuté, vyzýva Organizáciu Spojených národov správa, ktorú vypracovala mimovládna organizácia Human Rights Watch spoločne s tímom obhajcov ľudských práv Harvardovej univerzity.
Správu zverejnili v predstihu pred stredajším otvorením týždennej konferencie OSN v Ženeve o robotických zbraniach, ktorá bude rokovať o dodatkoch ku konvencii o niektorých konvenčných zbraniach.
Nemožnosť stíhania
Správa vyzýva ľudí, aby si v súčasnom období rýchleho napredovania technologického vývoja ponechali kontrolu nad všetkými systémami zbraní. Zároveň varuje, že technológie umožňujúce naprogramovanému robotovi zastreliť človeka - alebo tanku vypáliť strelu bez toho, aby v ňom sedel človek - budú dostupné v priebehu niekoľkých rokov.
HRW zdôrazňuje, že počas boja by mali mať ľudia - a nie stroje - pod kontrolou rozhodujúce funkcie zbraní vrátane výberu cieľa, záchrany ľudských životov a dodržiavania medzinárodného práva.
"Stroje už dlho slúžia ako nástroje vojny, ale v minulosti ľudia určovali, ako budú využité," uviedla na konferencii v Ženeve Bonnie Dochertyová z oddelenia výskumu zbraní HRW. "Teraz je tu reálna hrozba, že sa ľudia vzdajú svojej kontroly a prenechajú rozhodnutia o živote a smrti strojom," citovala ju agentúra AP.
Niektorí experti argumentujú, naopak, v prospech robotov na bojisku s tým, že môžu pomôcť zachrániť životy.
Podľa existujúcich zákonov nemôžu byť počítačoví programátori, výrobcovia a vojenskí velitelia trestne stíhaní za stratu životov spôsobenú robotickými zbraňami, citoval zo správy HRW britský denník Guardian.
Viaceré štáty sú už blízko
Proti robotickým zbraniam sa už vlani vyslovilo zhruba 1000 expertov z technologickej a robotickej oblasti. Vedec Stephen Hawking, manažér Tesla Motors Elon Musk, spoluzakladateľ firmy Apple Steve Wozniak a ďalší varovali, že takéto zbrane môžu byť dostupné nie o niekoľko desaťročí, ale už o niekoľko rokov.
V otvorenom liste argumentovali, že ak niektorá z veľkých vojenských mocností bude pokračovať vo vývoji autonómnych zbraní, "celosvetovým zbrojným pretekom sa nevyhneme a "koniec tejto technologickej trajektórie je evidentný: autonómne zbrane sa stanú kalašnikovmi budúcnosti".
Podľa londýnskej organizácie Kampaň proti robotom-zabijakom (Campaign to Stop Killer Robots), ktorej spoluzakladateľom je HRW, sú už blízko k používaniu robotických zbraní Spojené štáty, Čína, Izrael, Južná Kórea, Rusko a Británia.
Terajšia konferencia OSN v Ženeve nadviazala na predchádzajúce stretnutia expertov v apríli 2015 a máji 2014. Jej rokovaniu predsedá Nemecko.