HIROŠIMA. Takmer 71 rokov ostávali následky prvého výbuchu atómovej bomby kúsok pod povrchom. Robotníci, ktorí kopali pod Múzeom mieru v japonskej Hirošime, objavili ohorené a dotlčené zvyšky bicykla, lopaty na ryžu, zubnej kefky a pera.
Hmatateľné pozostatky civilizácie, ktorú tu 6. augusta 1945 pochovali v prachu.
Spomienka na túto chvíľu vytvárala podobu japonského mesta s 1,1 milióna obyvateľov viac ako sedem desaťročí, ale duchovia tejto hrôzostrašnej minulosti zabránili definitívnemu zmiereniu s krajinou, ktorá ničivú bombu zhodila.

Nutné zlo
Žiadny úradujúci americký prezident ešte nenavštívil Hirošimu. Z obáv, že by jeho cestu mohli chápať ako ospravedlnenie. Bombový útok zabil 140-tisíc ľudí, ale mnohí Američania ho považujú za nutné zlo, ktorým sa ukončila druhá svetová vojna a ktoré zachránilo životy amerických vojakov.
Dnes sú však v Bielom dome čoraz silnejšie presvedčení, že Barack Obama, ktorý v prvom roku svojho prezidentovania predstavil svoju víziu sveta bez jadrových zbraní, by mohol svoj posledný rok v úrade zavŕšiť symbolickým gestom smerom k cieľu, ktorý zatiaľ nie je na dosah.
Nepadlo ešte žiadne definitívne rozhodnutie, ale poradcovia už začali skúmať možnosť toho, že v máji počas summitu G7 v Japonsku by Obama strávil v Hirošime niekoľko hodín.
Člen Obamovej administratívy naznačil, že Obama by mohol predniesť prejav, ktorým by pripomenul svoje slová o odstránení jadrových zbraní. Tie predniesol v roku 2009 v Prahe.

Týmto by mohol na tému upozorniť oveľa emotívnejšie než na nedávnom summite o jadrovej bezpečnosti vo Washingtone.
V pondelok Hirošimu navštívil Obamov minister zahraničných vecí John Kerry. Ide vôbec o prvú takúto návštevu šéfa americkej diplomacie. Obama by ho mohol nasledovať.
„Myslím, že prezident by to urobil rád,“ hovorí John Roos, americký veľvyslanec v Japonsku v rokoch 2009 a 2013. Roos bol v roku 2010 prvým americkým diplomatom, ktorý sa zúčastnil na výročnej spomienke na bombu v Hirošime. „Je to typ prezidenta, ktorý urobí všetko pre to, aby ukázal rešpekt histórii, toto by podporilo jeho agendu.“
Biely dom si zároveň uvedomuje, že pre cestu do Hirošimy by doma mohol čeliť kritike, najmä počas volebného roka. Republikáni dlhodobo Obamovu zahraničnú politiku označujú za bezradnú a slabú.