MOSKVA. Nájsť podnik Garden Beer nie je ľahké. Tento bar je umiestnený vo dvore a schádzajú sa v ňom moskovskí hipsteri, teda mladí ľudia vo vekovom rozpätí dvadsiatnikov a tridsiatnikov, ktorí si zakladajú na tom, že sú nezávislí v myslení, odievaní a prípadne aj umeleckej tvorbe.
Starým patrí vodka, mladým pivo
Môžu si tu pochutnávať na viac ako 60 značkách domáceho piva s prívlastkom "made in Russia", väčšinou vyrobeného nelegálne. Píše o tom agentúra AFP.
"Máme už dosť toho, že ľudia považujú Rusko za krajinu alkoholikov," hovorí jeden zo zákazníkov menom Pavel. "Samozrejme starí ešte pijú vodku, ale my mladí dávame prednosť kvalitnému pivu," dodáva.
Tento názor potvrdzujú údaje ruského štatistického úradu Rosstat. V minulom roku dávalo sedem Rusov z desiatich prednosť pivu a len jeden z desiatich vodke.

Variť pivo sa učia z Youtubu
"V Moskve vzniká takmer každý deň nový bar ponúkajúci domáce pivo. Máme už viac ako tisícku minipivovarov," konštatuje Natália Petrovová, majiteľka obchodu s pivom Real Brew.
Garden Beer bol otvorený vlani v septembri v reakcii na veľký záujem mladých Moskovčanov o pivo. "Je to jednoduché, pretože nepotrebujeme povolenie na predaj nápojov, keď ponúkame iba pivo," hovorí jeho majiteľ Ján Stopičev.
Od tej doby je jeho bar stále plný. Mesačne sa tu vypije takmer štyritisíc litrov piva vyrobeného miestnymi sládkami.
"Sú to často mikropivovary, mladí Rusi sa naučili na YouTube variť pivo veľmi dobrej kvality," vysvetľuje Stopičev a nalieva pivo Jaws Lager vyrobené v uralskom Jekaterinburgu.
Výroba piva nie je legálna, ani ilegálna
V spleti opustených skladísk na predmestí Moskvy sa zdržiava tím Green Street Brewery. Raz mesačne si prenajmú malú pálenicu a vyrobia asi 800 litrov piva.
"Pohybujeme sa v šedej zóne. To, čo robíme, nie je ani legálne, ani ilegálne," vysvetľuje Maxim Boroda, ktorý stojí na ich čele. "Získať povolenie na výrobu vlastného alkoholu je veľmi ťažké, a tak sme nútení prenajímať si túto pálenicu a skrývať sa za jej majiteľa," uvádza.
Ruský trh s pivom, ktorému vládne ruský gigant Baltika, pobočka dánskeho Carlsbergu, rastie a ruský štát do neho zatiaľ nezasahuje.

Pivovary rastú ako huby po daždi
"Domáce pivovary samozrejme rastú ako huby po daždi, ale ich vývoj sa môže kvôli absencii štátu kedykoľvek zastaviť. Legislatíva, ktorá je v súčasnosti neurčitá, sa môže razom zmeniť a priviesť ich k úpadku. Sládkovia majú strach," vysvetľuje Natália Petrovová.
Pokles záujmu postihuje najmä značky tradičných pív. Baltika musela vlani znížiť výrobné kapacity v štyroch lokalitách a zrušila stovky pracovných miest.
"Čoskoro zmeníme povesť našej krajiny. Dokonca ani milovníci vodky nedokážu odolať!" sľubuje s úsmevom Maxim Boroda.