TOKIO. Japonské veľrybárske lode vyrazili na lov 51 vráskavcov minke, údajne na vedecké účely, a to aj napriek dlhodobej medzinárodnej kritike. Informovala agentúra DPA.
Štyri lode vyrazili do pobrežných vôd na severovýchode krajiny, kde budú loviť do vzdialenosti 80 kilometrov od prístavného mesta Išinomaki. Lov má trvať do konca mája.
Medzinárodný súdny dvor v marci 2014 Japonsku vyhlásil, že japonský program lovu veľrýb v Južnom (Antarktickom) oceáne nemožno označiť za vedecký.
Samotný lov veľrýb však nezakázal, na čo Japonsko reagovalo obmedzením programu. Oznámilo, že bude loviť iba vráskavce minke a počet za jeden rok ulovených exemplárov zníži z tisíc na 333.
Komerčný lov veľrýb je globálne zakázaný od roku 1986. Napriek tomu však v love pokračovali okrem Japonska aj Island a Nórsko. Japonsko tak robilo pod zámienkou vedeckého výskumu.
Tokio však netají fakt, že mäso zo zabitých veľrýb sa predáva na konzumáciu. Podľa profesora Atsushi Ishiiho z Tohoku University, ktorý sa špecializuje na životné prostredie, vláda dokonca lovné spoločnosti finančne podporuje. Pre nízke príjmy im totiž hrozí bankrot.
Podporovatelia lovu veľrýb v Japonsku uvádzajú vedecké účely ako dôvod lovu len zriedka. Obhajujú ho tradíciami, suverenitou a pokrytectvom odporcov, informoval reportér BBC Simeon Paterson.