WASHINGTON. Tehlová jednoposchodová budova na North Orange Street v meste Wilmington v štáte Delaware púta na prvý pohľad pozornosť. Skrýva v sebe však veľké tajomstvo.
V posledných rokoch slúžila ako sídlo pre viac než 250-tisíc firiem, čím dala spoločnostiam z celého sveta prístup k delawarským zákonom, ktoré sú k biznisu veľmi priateľské.
Počas kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2008 Barack Obama kritizoval daňové raje. Spomínal jednu budovu na Kajmaních ostrovoch, v ktorej je registrovaných vyše 12-tisíc spoločností pôsobiacich v Spojených štátoch.
„Buď je to najväčšia budova na svete, alebo najväčší zaznamenaný daňový podvod,“ hovoril. Ako však ukazuje prípad z Delawaru, rovnaká činnosť sa odohráva len kúsok od sídla prezidenta Obamu.

Účty v trópoch
Únik dôverných dokumentov panamskej právnickej firmy Mossack Fonseca, ktorá pomáhala bohatým klientom vytvárať anonymné spoločnosti v daňových rajoch, ukazuje, ako offshorové firmy potajomky investujú bohatstvo po celom svete. Jedenásť miliónov dokumentov zachytáva štyridsať rokov fungovania právnickej firmy.
Naznačujú prepojenie účtov, ktoré Mossack Fonseca vytvorila na pranie špinavých peňazí, na úplatky či daňové úniky.
Mossack Fonseca pomáhala svojim klientom otvárať účty v tropických krajinách, ktoré si väčšinou predstavíme pod označením daňový raj – Britské Panenské ostrovy, Panama či Bahamy. Ale jednou z najpopulárnejších „offshorových“ lokalít na svete sa stávajú aj Spojené štáty.
„Často hovoríme, že Spojené štáty patria medzi miesta, kde sa najľahšie zakladajú takzvané schránkové spoločnosti,“ hovorí Mark Hays, poradca mimovládnej organizácie Global Witness, ktorá presadzuje finančnú transparentnosť.
Daňový raj už nie je v takej miere konkrétnym miestom, ale „súborom vlastností“, ktoré zaručujú diskrétnosť, minimálne dane, spravovanie majetku a možnosť, aby sa klienti k svojmu bohatstvu dostali kdekoľvek na svete, napísal v správe v roku 2012 ekonóm James Henry.
Henry je poradcom pre Tax Justice Network, čo je organizácia združujúca aktivistov, ktorí upozorňujú na problém daňových rajov. Vo svojom rebríčku krajín s najväčším utajením informácií o bankových účtoch zaradila Spojené štáty na tretie miesto. Za Švajčiarsko a Hongkong, no pred Kajmanie ostrovy či Luxembursko.
Len v Keni je to ľahšie
Tax Justice Network v roku 2012 skúmala, aké ľahké je v Spojených štátoch založiť schránkovú spoločnosť, a zistila, že Američania majú v tomto druhé najmiernejšie zákony na svete. Schránkové spoločnosti sa jednoduchšie zakladajú len v Keni.
Cez e-mail poslali viac ako 7400 žiadostí 3700 spoločnostiam, ktoré podobné firmy otvárajú. Predstavovali sa pritom ako bežní zákazníci, a len niekedy aj ako ľudia, ktorí sa zaoberajú praním špinavých peňazí, uplácaním alebo financovaním terorizmu.