LONDÝN, BRATISLAVA. Svetlobiele bermudské pieskové pláže, seychelské ostrovy s panenskými koralovými útesmi či podmanivý podmorský svet, vďaka ktorému je latinskoamerické Belize najvyhľadávanejšou destináciou pre fanúšikov potápania. Nie je to však len príroda, ktorá miliardárdov z celého sveta láka na spomínaných exotických krajinách.
Sú to predovšetkým daňové raje. Bohatí tohto sveta sa na Bermudy, Seychely či do Belize nehrnú len pre často nulové dane. Láka ich najmä anonymita, ktorú im tamojšie úrady doprajú.
Ale ako ukázala kauza Panama Papers, epicentrom neplatičov daní je v skutočnosti celkom iné miesto. Upršané, hektické a možno jedno z najrušnejších miest na planéte. Centrom daňových rajov má byť Londýn.

Cameronov prehratý boj
Všetko sa to začalo ešte v nedeľu, keď investigatívni novinári z nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung spoločne s ďalšími prestížnymi médiami začali zverejňovať detaily kauzy Panama Papers.
Tisícky svetových lídrov, biznismenov, ale aj športovcov mali cez panamskú právnickú firmu Mossack Fonseca zakladať v daňových rajoch firmy. Niekedy s cieľom vyhnúť sa plateniu daní, inokedy aby preprali podozrivé peniaze, ale najčastejšie pravdepodobne len preto, aby sa o ich obrovskom majetku nikto nedozvedel.

Výlučne do realít
Medzi zverejnenými menami sa ocitol aj Ian Cameron, dnes už zosnulý otec britského premiéra Davida Camerona. Nebola to náhoda.