Čo v referende Holanďania odmietli?
Asociačnú dohodu Európskej únie s Ukrajinou. Dokument s 2 135 stranami potlačených hrubým písmom. Ide o právny text, v ktorom sa píše o nádejach na právny štát, o bezpečnostných či ekonomických pravidlách, ktoré bude musieť Ukrajina v najbližších rokoch zmeniť.
Zrejme nikto, kto hlasoval, si text neprečítal. Rovnako ani ľudia, ktorí referendum organizovali.
Nejde o nič výnimočné, podobné asociačné dohody už Európska únia uzavrela s desiatkami štátov. Napríklad s Albánskom, Kosovom, Alžírskom, Egyptom či s Chile.

Čo neodmietli, aj keď možno chceli?
Neodmietli právomoci Bruselu v otázkach imigrácie či pri prijímaní zákonov. O tomto referendum nebolo a zrejme by sa ani nemohlo uskutočniť.
Referendum nemôže podľa holandských zákonov byť ani o vystúpení krajiny z Európskej únie, na rozdiel od Veľkej Británie, kde sa takéto referendum uskutoční v júni.
Voliči neodmietli ani členstvo Ukrajiny v Európskej únii, keďže o tomto asociačná zmluva nie je. Členstvo Ukrajiny v kampani odmietol aj holandský premiér Mark Rutte, podľa ktorého krajina potrebuje, aby si zachovala dobré vzťahy s Európou aj s Ruskom.
Všetky témy, na ktorých bolo hlasovanie postavené, boli teda len veľmi imaginárne a aj samotní organizátori priznávajú, že o Ukrajinu im nešlo.
V skutočnosti len využili nedávno prijatú možnosť nezáväzného referenda, na ktoré stačí získať 300-tisíc podpisov. To na internete získali bez problémov. Využili prvú možnosť a len zhodou náhod to bola otázka zmluvy s Ukrajinou.
Účasť potom prekročila potrebných tridsať percent voličov, z ktorých približne dve tretiny hlasovali proti zmluve s Ukrajinou. „Toto je začiatkom konca Európskej únie,“ tešil sa po hlasovaní Geert Wilders, líder euroskeptickej Strany slobody.

Čo bude teraz s Ukrajinou?
Faktom je, že asociačnú dohodu schválilo už 27 štátov Únie, mimo ostávalo už len Holandsko, kde ju však odobrila vláda. Aj keď hlasovanie v referende nie je záväzné, premiér Rutte už oznámil, že vláda by pod tlakom verejnosti mala prehodnotiť svoj postoj voči zmluve.
No aj keby zmluvu nakoniec Holandsko nepodpísalo, Ukrajina by zrejme neostala úplne mimo. Naďalej by mohli platiť časti, ktoré sa týkajú inštitúcií Európskej únie a v osobitných dodatkoch by sa napísalo, že Holandska sa bilaterálne vzťahy medzi členskými štátmi a Ukrajinou netýkajú.