HAAG. Holanďania v nezáväznom referende jasne odmietli asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou. Hoci o hlasovanie nebol veľký záujem, výsledok je vďaka účasti 32 percent voličov platný.
Médiá aj politici sa teraz zaoberajú otázkou, čo bude s dohodou ďalej.
Premiér Mark Rutte už vyhlásil, že vláda svoj predchádzajúci súhlas s dohodou prehodnotí. Pravicový populista Geert Wilders zasa referendum označil za začiatok konca Európskej únie.
Diskusia o EÚ
Nesúhlas s dohodou podľa holandskej štátnej tlačovej agentúry ANP vyslovilo 61,1 percenta voličov, za ich bolo 38,1 percenta.
Zvyšných 0,8 percenta hlasov tvorili prázdne či neplatné lístky. Účasť bola 32,2 percenta voličov, čo je o dva percentuálne body viac ako prah potrebný pre platnosť hlasovania.
Zverejnené výsledky formálne stále nie sú oficiálne, tie konečné totiž volebná komisia s ohľadom na možné sťažnosti vyhlási 12. apríla,
"Je to začiatok konca EÚ," napísal na Twitteri Wilders. Podľa tohto politika sa Holanďania vzopreli elitám EÚ. Organizátori hlasovania tvrdia, že stredobodom referenda nebola len Ukrajina, ale všeobecne diskusia o nedemokratickej EÚ a o jej expanzii.
Pravicový novinár Thierry Baudet z Fóra pre demokraciu, ktoré za vyvolaním referenda stálo, teraz žiada nové rokovanie s Ukrajinou. V Bruseli ale viacerí takýto scenár považujú za najhorší možný, uviedol magazín Der Spiegel.

Doplnia text o kompromis?
Hoci je výsledok referenda platný, nie je záväzný. Aj tak je však jasné, že voliči politickú situáciu v Holandsku zmenili. Ich "nie" je považované za nesúhlas s Bruselom a za prejav rozčarovania z EÚ.
Dohodu už síce predbežne schválili holandskí zákonodarcovia aj vláda, ratifikačný proces sa však v Holandsku ako v jedinej krajine EÚ zatiaľ neskončil.
Ratifikácia totiž môže byť formálne ukončená až po plebiscite, kedy sa dohodou bude opäť zaoberať parlament a vláda. Rutte už prisľúbil prehodnotenie súhlasu. O vplyve výsledku hlasovania chce teraz jeho vláda s Bruselom diskutovať.
Jedným z možných riešení, o ktorom sa špekuluje, je jednoduché doplnenie textu dohody o novú kompromisnú formuláciu.
Podľa televízie NOS je ale ťažko predstaviteľné, že by sa Brusel kvôli holandskému postoju zriekol dohody s Ukrajinou.
Únia počká na návrh
Európska únia počká na návrh holandskej vlády, čo s výsledkami referenda, vyhlásil to predseda Európskej rady Donald Tusk. Dodal, že dohoda medzi EÚ a Ukrajinou, ktorú ratifikovalo ostatných 27 členských krajín Únie, sa bude naďalej uplatňovať.
"Vzal som správy o výsledku referenda v Holandsku na vedomie," povedal Tusk, ktorý predsedá summitom EÚ. "Zostanem v kontakte s premiérom (Markom) Ruttem, pretože sa potrebujem dozvedieť, aké závery premiér a jeho vláda vyvodia z referenda a aké majú zámery," dodal.
Podľa ukrajinského prezidenta Petra Porošenka skutočným cieľom organizátorov referenda bol útok na jednotu Európy. Porošenko ubezpečil, že Ukrajina nezíde z cesty zbližovania s EÚ a tiež bude ďalej pokračovať v napĺňaní dohôd s EÚ, pretože holandské referendum bolo len konzultatívne.
Naopak podľa ruského premiéra Dmitrija Medvedeva referendum ukázalo postoj Európanov k Ukrajine. "Výsledky holandského referenda o pridružení Ukrajiny k EÚ sú ukazovateľom vzťahu Európanov k ukrajinskému politickému systému," napísal šéf ruskej vlády na Twitteri.