PARÍŽ. Radikáli z Islamského štátu (IS) museli kvôli náletom vedeným proti nim v Iraku a Sýrii výrazne obmedziť ťažbu ropy. Podľa francúzskych expertov tvorí denná produkcia IS 10-tisíc až 30-tisíc barelov, zatiaľ čo v lete 2014 to bol dvojnásobok.
Vo francúzskom parlamente to povedali predseda spoločnosti pre energetickú stratégiu a politiku Francis Perrin a predseda francúzskeho zväzu ropného priemyslu Francis Duseux.
„Nálety koalície vedenej Spojenými štátmi majú zásadné dôsledky, a to najmä od začiatku operácie Tidal Wave II na jeseň roku 2015. Je zameraná na ropné vrty, ťažobné veže, na rafinérie i malé rafinérie, na ropovody a cisterny, na úložisko a sklady," povedal Perrin, podľa ktorého je terčom náletov celok ropnej infraštruktúry v miestach, ktoré ovláda IS.
Sú v kritickej situácii
„Ich príjmy z ropy sa od leta 2014 znižujú kvôli poklesu cien na svetových trhoch, kvôli účinnosti náletov a kvôli zhoršujúcim sa podmienkam ťažby. S ťažkosťami zaisťujú údržbu a chod ťažby, musia používať len vlastné prostriedky. Ich príjmy sú oveľa nižšie ako sumy, ktoré sa často uvádzajú, neznamenajú ročne viac ako 400 miliónov dolárov, možno menej," povedal Perrin.
Duseux sa domnieva, že zo Sýrie už IS nedokáže ropu vyvážať. „Zdá sa, že majú problémy aj so zabezpečením vojenských potrieb a potrieb pre obyvateľov žijúcich pod ich kontrolou. Sú v kritickej situácii," povedal k IS Duseux.
Pentagon začiatkom roka odhadol, že sa vďaka náletom podarilo znížiť príjmy IS o najmenej 30 percent.
Islamský štát začal obsadzovať sever Iraku v lete 2014 a neskôr vyhlásil na severe Iraku aj Sýrie kalifát. Hlavným zdrojom jeho príjmov je ropa, ale aj výber daní, vydieranie, inkasovania výkupného. V Iraku aj v Sýrii sa teraz IS dostal pod tlak tamojších armád a ich spojencov. Sýrskej armáde sa podarilo nedávno dobyť Palmýru, v Iraku sa bojuje o lokality južne od Mosulu, ktorý padol v roku 2014 do rúk IS bez z boja.

Rusi odstránili 1500 mín
V Sýrii pomáha tamojšej armáde tiež ruskej vojsko. V stredu oznámilo, že od dobytia historickej Palmýry v marci ruskí vojaci pomohli odstrániť už 1500 mín, ktoré IS za sebou v meste zanechal.
Sýrska armáda v noci na stredu začala ďalšiu protiofenzívu k dobytiu dediny Talat al-IS ležiace južne od severosýrskeho Halabu. Organizácia An-Nusrat toto miesto na strategickom mieste nad diaľnicou medzi Halabom a Damaskom dobyla v pondelok.
Súčasné boje v blízkosti Halabu sú hodnotené ako jedny z najťažších od konca februára, kedy bolo vyhlásené prímerie. Pokoj zbraní sa netýka radikálnych skupín a boje proti nim pokračujú.