Môže návrh Európskej komisie o spoločnej migračnej politike v súčasnosti prejsť?
„S podobnou skepsou sme sa pozerali aj na návrh povinného relokačného mechanizmu, ktorí schválili v septemberi. Nevylučoval by som, že to prejde, ak sa v spolupráci s Tureckom podarí opticky znížiť počet migrantov a bude sa zdať, že dohoda funguje. Ak sa posilnia právomoci agentúry Frontex, ktorá stráži vonkajšie hranice schengenského priestoru.“

Zmení to postoj odmietajúcich politikov?
„Môžu si povedať, že vďaka dohode s Tureckom a ďalšími štátmi, tiež vďaka posilneniu ochrany vonkajších hraníc, sa už vytvorili podmienky na prijatie permanentného relokačného mechanizmu. Takto môžu zmenu svojho postoja vysvetľovať aj občanom. Pod tlakom Nemecka a Európskej komisie a ďalších štátov ako Taliansko či Švédsko ten návrh môže v nejakej podobe prejsť. Nejde teda len o virtuálny návrh bez šance na úspech.“
Grécko už po dvoch dňoch prestalo posielať utečencov do Turecka, lebo tí začali žiadať o azyl. Uplatňovanie dohody sa tak dočasne zastavilo, začne zrazu fungovať?
„Politická debata sa bude zásadne vytvárať podľa toho, ako sa darí napĺňať dohoda s Tureckom. Koľko ľudí budú Grécko vracať, o koľko sa podarí Turkom znížiť počet prichádzajúcich utečencov. V horizonte jedného mesiaca tá dohoda môže fungovať. Navyše, úspechy prináša už teraz. Počty utečencov sa už v posledných dvoch týždňoch znížili. To však nie je žiadna garancia, lebo vždy to bude záležať od toho, ako budú Turci ochotní spolupracovať.“
Doteraz však nefungovalo ani prerozdeľovanie žiadateľov o azyl, členské štáty si ich rozdelili len stovky.