BRATISLAVA. Kauza slovenského ministra vnútra Roberta Kaliňáka nie je z medzinárodného hľadiska výnimočná. Nevysvetlené príjmy či obchodovanie s podozrivými podnikateľmi stáli už za pádmi viacerých politikov.
Výnimkou nie je ani vyzradenie bankového tajomstva. To stálo v apríli tohto roka kreslo islandského premiéra Sigmundura Gunlaugssona.
Podozrenia z korupcie sa objavili aj na Slovensku, minimálne v prípade premiérov však nikdy neznamenali aj ich politický pád.
Pozrite si zaujímavé prípady, kvôli akým odstupovali v zahraničí politici z najvyšších miest.
Obeť Panama Papers
Islandský premiér sa stal prvou politickou obeťou Panama Papers, teda najväčšieho úniku utajovaných skutočností v histórii. Na verejnosť sa v apríli dostali informácie o tajných kontách a ich majiteľoch v daňových rajoch.
Sigmundur podľa týchto údajov vlastnil spoločnosť so sídlom na Panenským ostrovoch, oficiálne bola napísaná na jej manželku a bohatú dedičku. To samo o sebe nie je nelegálne, no na Islande je najmä po roku 2008 únik peňazí do zahraničia citlivou témou.
Ekonomika krajiny skolabovala. Jednou z príčin bolo to, že banky si preliali svoje zisky mimo ostrova a vyhlásili bankrot. Ostrovnej krajine z toho ostali veľké dlhy, na ktoré si robili nárok zahraničí veritelia.
Len krátko pred zverejnením Panama Papers ešte Sigmundur v rozhovore pre švédsku televíziu SVT hovoril o tom, ako je dôležité, aby v spoločnosti každý platil svoju časť. Daňové raje sa pritom využívajú aj na to, aby sa majitelia firiem vyhýbali plateniu daní.



Symbol českej korupcie: Grossov byt
Dnes už zosnulý český expremiér Stanislav Gross bol svojho času u našich západných susedov korupčnou témou číslo jeden .
Ako jeden z mála sa vlani tesne pred smrťou Čechom za všetko ospravedlnil. Mnohí to ocenili, „Grossov byt“ je však dodnes v Česku synonymum korupcie v politike.
Byt v luxusnej štvrti na Barrandove mal bazén so skokanským mostíkom a Gross si ho zo svojho platu ani náhodou nemohol dovoliť.
V roku 2005 vtedy už ako premiér Gross tvrdil, že viac ako polovicu z ceny bytu v roku 1999 zaplatil rovno a zvyšnú sumu financoval z hypotéky. Reportéri denníka MF Dnes vtedy okamžite vypočítali, že poslanec Gross toľko nemal šancu zarobiť. Jeho žena takisto nie – ako servírka by na podobnú čiastku musela teoreticky šetriť aj niekoľko desaťročí.
Gross sa neskôr začal oháňať strýkom – vraj mu požičal. Lenže kauzou sa už vtedy zaoberala celá česká verejnosť a kedysi populárny mladý premiér sa čoraz viac stával synonymom klamára a podvodníka. Z čela vlády napokon odstúpil.
Luxusný byt v Barrandove má už tri roky nového majiteľa. Gross ho v roku 2012 predal za šesť miliónov českých korún. Po odchode z politiky sa expremiér vrhol na podnikanie. Vlani zomrel na závažnú chorobu známu ako Amyotrofická laterálna skleróza (ALS).

Švédsko: Stačila aj čokoláda
Švédsko, ale aj ostatné škandinávske krajiny, je známe jednou z najnižších mier korupcie nielen v Európe, ale aj na celom svete.
Aj preto tam politici často končia po prešľapoch, ktoré by sa inde považovali za bežnú súčasť ich práce. Príkladom je Mona Sahlinová, bývalá líderka švédskych sociálnych demokratov.
Trochu zjednodušene sa dá povedať, že na jej odstúpenie stačila jedna malá bonboniéra.
Po nej je aj kauza pomenovaná – ide o škandál, ktorý je dodnes vo Švédsku známy ako Aféra Tobblerone. Podľa švajčiarskych čokoládových cukríkov známych aj u nás.