Aktualizované 18:54
LONDÝN. Britský premiér David Cameron sa ocitol pod tlakom, aby vysvetlil svoje majetkové pomery, potom čo sa meno jeho zosnulého otca objavilo v kauze Panama Papers, Tá sa týka osôb využívajúcich daňové raje.
Aféra zaplnila podľa agentúry AFP titulné strany takmer všetkých novín.

Cameron v utorok poobede dôrazne odmietol obvinenia vyplývajúce z uniknutých dokumentov spoločnosti Mossack Fonseca. Tvrdí, že nevlastní žiadny podiel ani akcie v offshorových spoločnostiach.
"Nevlastním žiadne podiely. Mám plat premiéra, mám úspory, z ktorých mám nejaké zisky a vlastním dom," vysvetľoval Cameron. "Nevlastním žiadne podiely, žiadne offshorové trusty, ani fondy, ani nič podobné," dodal.

Investičný fond
Z uniknutých dôverných dokumentov právnickej firmy Mossack Fonseca podľa BBC a denníka The Guardian vyplýva, že Cameronov otec Ian riadil investičný fond so sídlom na Bahamách. Vďaka zložitému mechanizmu, na ktorom sa podieľala firma Mossack Fonseca sídliaca v Paname, zisky z tohto fondu neboli 30 rokov zdaňované v Británii.
Podľa Guardianu zamestnával fond na Bahamách asi 50 ľudí. Britské médiá ale už v pondelok upozornili, že Cameron starší sa ničoho nezákonného nedopustil. Na otázku agentúry Reuters, či má Cameronova rodina stále peniaze v takzvaných offshoreových fondoch zriadených premiérovým otcom, Cameronova hovorkyňa v pondelok odpovedala, že je to súkromná vec predsedu vlády.
Zdroj z britskej vlády v utorok agentúre AFP povedal, že premiér "nemá v offshoreových fondoch žiaden podiel".
Nevhodný čas
Kauza prišla podľa AFP pre Camerona v najnevhodnejšiu dobu, pretože premiér má v máji predsedať protikorupčnému summitu, ktorý sa bude daňovými rajmi zaoberať.
Okrem toho sa pravidelne vyslovuje za transparentnosť a proti korupcii. Predseda labouristov Corbyn povedal, že Cameron by mal prestať chodiť okolo horúcej kaše a proti daňovým únikom bojovať. "Nemôžu vedľa seba existovať dvojaké pravidlá, pre bohatú elitu a potom pre nás ostatných," uviedol ľavicový politik s tým, že "bohatí musia platiť".
Labouristická poslankyňa Jess Phillipsová povedala, že ak si Cameron nie je fondom istý, "mal by to zistiť a dať veci do poriadku". Aj keď sú daňové záležitosti pre obyčajných ľudí súkromnou vecou, Cameron je "predsa len premiér, ktorý sľúbil, že s daňovými únikmi skoncuje", dodala poslankyňa.