BRATISLAVA. Mossack Fonseca, panamská právnická firma, o ktorej dovtedy takmer nikto nepočul, sa stala cez noc svetoznámou.
Pred rokom o nej nepočuli ani novinári nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung. Anonymný zdroj poslal investigatívnemu novinárovi denníka Bastianovi Obermayerovi zašifrovanú správu a pýtal sa, či by mal záujem o nejaké údaje. Dal kladnú odpoveď a dostal viac ako 2,6 terabajtu dát.
Keď bolo jasné, o čo ide, Obermayer sa anonymného poskytovateľa opýtal, prečo to robí. Odpovedal, že sa už nemôže pozerať, ako sa robí špinavý biznis.
Anonymný zdroj mal len jedinú podmienku – aby novinári používali vyššiu bezpečnostnú ochranu.
Medzinárodná spolupráca
Hneď potom sa nemecké noviny spojili s Medzinárodným konzorciom pre investigatívnu žurnalistiku, ktoré už v minulosti koordinovalo veľké cezhraničné spolupráce médií.
Ďalej zapojili aj iné svetové médiá ako denník The Guardian, ktorý pomáhal pri odhaleniach Edwarda Snowdena, BBC, francúzsky denník Le Monde či argentínsky La Nación.
Investigatívna práca trvala celý rok. Všetky údaje museli najprv usporiadať, aby sa v nich dalo prehľadne vyhľadávať a pracovať s nimi. „Hľadali sme témy, ale aj ľudí, ktorí by mohli byť pre nás zaujímaví, teda zastávali verejné funkcie alebo boli na očiach verejnosti,” vysvetlil postup investigatívy Obermayer.
Pol milióna piesní
Približne 2,6 terabajtu uniknutých dokumentov je ekvivalent pol milióna mp3 piesní alebo milión fotografií. Historicky ide o najväčší únik informácií tohto typu, ktorý novinári dostali. Popri nich tvorí WikiLeaks z roku 2010 len zanedbateľné množstvo.
Uplynulých 12 mesiacov trávilo 400 novinárov z viac ako 100 mediálnych organizácií vo viac ako 80 krajinách sveta vyšetrovaním získaných dokumentov.
Medzinárodný tím novinárov sa stretol prvýkrát vo Washingtone, potom nasledovali ďalšie stretnutia v Mníchove, Lillehammeri a Londýne.
